Zgodnie z prognozami, nad Polską notujemy od wczoraj silny wiatr. Porywy osiągnęły dziś do 95 km/h na wybrzeżu, oraz miejscami przekroczyły 80 km/h w głębi lądu. Wichura w Dzień Wszystkich Świętych, choć nie jest silna, to stanowi szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia. Wielu z nas podróżuje lub odwiedza cmentarze. To także czas wolny który można spędzić poza domem. Warto jednak zachować szczególną ostrożność. Specjalnie dla Państwa sprawdzamy najnowsze doniesienia pogodowe z Polski. Wpis będzie aktualizowany.
Wielu z nas zapewne wybierze się dziś odwiedzić groby bliskich. Choć pamięć jest ważna, jeszcze ważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Zeszłej nocy, oraz obecnie notujemy nasilający się wiatr, głównie w pasie nadmorskim. Mocno wieje także w Górach Świętokrzyskich, gdzie porywy osiągnęły do 84 km/h. W Jastrzębiej Górze (przylądek Rozewie) porywy osiągają do 93 km/h.
W najbliższych godzinach nadal towarzyszyć nam będą silne porywy wiatru, głównie w północnej i północno-wschodniej Polsce, a także w Bieszczadach. Nad samym morzem w rejonie Jastrzębiej Góry porywy mogą dochodzić do 100 km/h. Dodatkowo popołudniu na północy kraju zaczną pojawiać się opady, a wieczorem i w nocy przejdzie z północy na południe linia frontu chłodnego z punktowo intensywnym deszczem i możliwymi silnymi porywami wiatru.
Wichura w Dzień Wszystkich Świętych
Silny wiatr daje się we znaki głównie na północy Polski. Choć w Gdańsku nie zamknięto cmentarzy w związku z silnym wiatrem, to miejskie spółki komunalne apelują o odłożenie wizytacji grobów na następne dni, lub odwiedzenie niezadrzewionych części nekropolii. Zalecane jest także zachowanie szczególnej ostrożności, a wejście na teren cmentarzy odbywa się na własną odpowiedzialność.
Na godzinę 11:00 najsilniejsze porywy osiągają po 81 km/h na Rozewiu i nieco powyżej 70 km/h w gdańskich dzielnicach Rębiechowo i Świbno, oraz w w Łebie. Warto zaznaczyć fakt, że poza województwem pomorskim, oraz środkowym wybrzeżem, mocno wieje także w okolicach Kętrzyna (woj. dolnośląskie), Świętego Krzyża (woj. świętokrzyskie) i na Śnieżce. Każda z tych trzech stacji IMGW zanotowała porywy przekraczające 60 km/h w ostatnich minutach. Wiatr średni na wybrzeżu dochodzi do 55-60 km/h w okolicach Łeby i Darłowa.
Trwa usuwanie skutków wichury
Od północy w województwie pomorskim strażacy interweniowali w związku z silnym wiatrem 39 razy, najwięcej w powiecie wejherowskim – 10 razy. Na cmentarzu w gdyńskim Witominie drzewo uszkodziło kilka grobów. Na szczęście nikt nie został ranny w zdarzeniu. Nie ma też osób poszkodowanych w całym województwie pomorskim, co jest dobrą wiadomością.
Ze względu na wichurę, odwołano tradycyjną modlitwę międzywyznaniową w Gdańsku. Fundacja Hospicyjna odwołała też dzisiejszą zbiórkę na wsparcie hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Wolontariusze będą jednak obecni na cmentarzach w kolejnych dniach, o ile pogoda na to pozwoli.
Obowiązują ostrzeżenia pogodowe, możliwe burze
Sieć Obserwatorów Burz ostrzega o możliwości silnego wiatru, osiągającego w porywach do 100 km/h na wybrzeżu, oraz do 80 km/h w głębi lądu. Alerty obejmują północną i północno-wschodnią część kraju. Wydane zostały do soboty, 2. listopada do godziny 10:00. Możliwe jest jednak wydłużenie alertu. Dodatkowo wieczorem i w nocy mogą wystąpić przelotne opady, związane z wędrującym z północy na południe frontem chłodnym. Nieść ma także silny wiatr. Nie wykluczone są także słabe, lokalne burze.
Alerty wydał też także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w północnych powiatach Polski. Objęte są nimi niemal całość województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a także północ województwa zachodniopomorskiego, oraz północ i centrum podlaskiego. Alerty drugiego stopnia wydano dla powiatów sławieńskiego, słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, gdańskiego, nowodworskiego, elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, węgorzyńskiego, gołdapskiego, oleckiego, suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, oraz miast Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Suwałki i Elbląg. Alerty na północnym wschodzie kraju obowiązują do godziny 3:00, na wybrzeżu do północy.
Silny prąd strumieniowy nad Polską
W najbliższych godzinach od północy będzie wkraczał wspomniany front, a wraz z nim prąd strumieniowy. Jego bliskość można dostrzec na niebie. Objawia się ona szybko przemieszczającymi się chmurami piętra wysokiego nad północną Polską, oraz liniami z chmur, które powoli przemieszczają się z zachodu na wschód. Czym one są i jak powstają, wyjaśniamy w poniższym wpisie:
Silny wiatr w północnej Polsce
Prędkość wiatru w północnej Polsce rośnie. Jak będzie w najbliższych godzinach? Sprawdź prognozę porywów wiatru:
Grafika ilustracyjna: Pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!