Wichura możliwa także w Wigilię i Boże Narodzenie. Co mówią nowe prognozy?Wichura możliwa także w Wigilię i Boże Narodzenie. Co mówią nowe prognozy?

Kolejne wyliczenia modeli pogodowych wskazują, że wichura możliwa będzie także w Wigilię i Boże Narodzenie. Modele są coraz bardziej zbieżne w swojej ocenie tego, co nas czeka w drugiej połowie bieżącego tygodnia. Jest to zdecydowanie najgorszy scenariusz, biorąc pod uwagę fakt, że tego dnia wiele osób podróżuje. Co więc mówią nowe prognozy? Sprawdzamy. 

Kolejne wyliczenia modeli pogodowych przybliżają nas do wystąpienia groźnej pogody w naszym kraju. Zmiana aury przyniesie przede wszystkim silny wiatr, przekraczający 100 km/h, zmienne ciśnienie, czy intensywne opady – od deszczu po śnieg. Istnieje też szansa, że wraz z silnym wiatrem i opadami pojawią się też burze, które mogą być aktywne elektrycznie jak na tę porę roku. Niestety, wiatr o takiej sile może powodować liczne szkody materialne czy przerwy w dostawach prądu. warunki drogowe będą bardzo trudne, ale pogoda wpłynie także na kursowanie autobusów, pociągów czy promów. Część lotów może być opóźniona, bądź odwołana.

Wichura w Polsce. Silny wiatr od czwartku

Modele pogodowe cały czas podtrzymują możliwość wystąpienia wichury nad Polską. Co jednak istotne, wietrznych będzie kilka dni. Początek okresu z groźną pogodą nastąpi w okolicach czwartku, kiedy do Polski zbliży się głęboki układ niskiego ciśnienia. Cyklon ten charakteryzować się będzie znacznym gradientem ciśnienia, a w rejonie znajdować się będzie prąd strumieniowy. Połączenie obu elementów sprawia, że nad dotkniętym obszarem wiatr jest silny i porywisty, często przechodzą także inne, groźne zjawiska pogodowe, takie jak burze. Nie inaczej będzie i tym razem. Im większy gradient poziomy ciśnienia, tym mocniej wieje wiatr. W przypadku czwartku, 21. grudnia, kontrast ten będzie spory. W osi północ-południe Polski wyniesie aż niemal 30 hPa.

wichura możliwa w wigilię boże narodzenie
Prognozowane ciśnienie nad Europą wieczorem w czwartek, 21 grudnia. Źródło: Windy.com / ECMWF

Niż ten przyniesie silne i bardzo silne porywy wiatru, które będą mogły powodować liczne szkody materialne czy szkody w drzewostanie, a także opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Mogą się pojawić także burze. Całe spektrum zjawisk, których można się spodziewać powodować też będzie utrudnienia w komunikacji – zarówno drogowej, jak i kolejowej i lotniczej. Jeśli planujecie podróżować w okresie około świątecznym, należy wziąć to pod uwagę.

Trzy wiodące, globalne modele pogodowe, czyli amerykański GFS, europejski ECMWF i niemiecki ICON zgodnie przewidują silną wichurę, która rozpocznie się najpewniej wieczorem w czwartek, bądź w nocy z czwartku na piątek (21, lub noc z 21 na 22 grudnia). Najpewniej spodziewamy się aż czterech fal wiatru w okresie od 21. do 25. grudnia, a także potencjalnie kolejnej, silnej wichury w okolicach 27 i 28. grudnia.

Pierwsza ma nadejść wieczorem, lub w nocy z 21. na 22 grudnia. Model ECMWF przewiduje na południowym zachodzie porywy do 80 km/h, na wybrzeżu do 100, a na pozostałym obszarze kraju do 60-70 km/h. W podobnym tonie wypowiada się niemiecki ICON, jednak ten zwiększa prawdopodobieństwo silniejszego wiatru (ponad 110 km/h) na wybrzeżu, zwłaszcza na wschodzie Zatoki Gdańskiej, oraz w Sudetach. Z kolei GFS przewiduje w praktycznie całej zachodniej, centralnej, południowej i w części północnej Polski wichurę do 90 km/h. Nie wykluczone, że wraz z silnym wiatrem pojawią się burze, czy miejscami intensywne opady.

Tak wyglądają prognozowane porywy wiatru w czwartek i piątek według modelu ECMWF:

wichura możliwa w wigilię boże narodzenie
Prognozowane porywy wiatru w czwartek i piątek, model: ECMWF

Tak wyglądają prognozowane porywy wiatru w czwartek i piątek według modelu GFS:

wichura możliwa w wigilię boże narodzenie
Prognozowane porywy wiatru w czwartek i piątek, model: GFS

Wichura możliwa także w Wigilię i Boże Narodzenie

To jednak nie koniec potencjalnie groźnej pogody. Aktualnie model GFS sugeruje, że w Wigilię także będzie mocno wiać, do 90 -100 km/h, a w górach i nad morzem powyżej tych wartości. Sytuacja jest jednak mocno niepewna i także rozwojowa. Jeśli sprawdziłby się scenariusz modelu GFS, to mielibyśmy kolejny dzień z bardzo silnym wiatrem, licznymi opadami i możliwymi szkodami materialnymi. Według modelu ECMWF miało by być spokojniej, jednak kolejne dni to ponowne nasilenie się wiatru, mogącego dochodzić w porywach do 80-90 km/h.

Tak to wygląda aktualnie według wspomnianych modeli pogodowych:

wichura możliwa w wigilię boże narodzenie
Prognozowane porywy wiatru w Wigilię i Boże Narodzenie, model: GFS
wichura możliwa w wigilię boże narodzenie
Prognozowane porywy wiatru w Wigilię i Boże Narodzenie, model: ECMWF

Jak przygotować się przygotować na wystąpienie silnego wiatru?

wichura jak się przygotować

Wichura. Jak się przygotować? Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

  • usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
  • zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
  • przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
  • zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Podczas wichury:

  • nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
  • jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
  • nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
  • nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
  • zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Po wichurze:

  • poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
  • pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
  • uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
  • zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
  • wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.
Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group