W weekend może się pojawić zorza polarna. Gdzie się jej spodziewać?W weekend może się pojawić zorza polarna. Gdzie się jej spodziewać?

Jak wynika z najnowszych danych, w weekend ponownie może się pojawić zorza polarna. Najlepsze warunki do obserwacji będą mieli tradycyjnie mieszkańcy północnej Polski. Nie wiadomo jednak czy samo zjawisko na pewno wystąpi. Warto jednak wybrać się za miasto, z dala od świateł i obserwować północne niebo. Może się okazać, że uda się zaobserwować i sfotografować to tajemnicze zjawisko.

Zorzę z terenu Polski można było obserwować w ostatnich dniach. Była ona na tyle intensywna, że widoczna była nawet daleko na południe, poza granicami naszego kraju. Najlepsze warunki do obserwacji panowały między innymi w Małopolsce i na Podkarpaciu. Tam brak zachmurzenia pozwalał na obserwację tego niecodziennego zjawiska. W sieci pojawiły się zdjęcia, a samą zorzę widać było także w kamerach internetowych. Co warto podkreślić, niedzielną zorzę było widać nawet na północy Grecji. Napłynęły raporty z okolic miejscowości Serres i Kavala, a możliwe, że nisko nad horyzontem była widoczna nawet z niektórych wysp północnego Morza Egejskiego, takich jak Thassos, Samotraki, czy Limnos. W weekend także mogą pojawić się korzystne warunki do jej obserwacji.

W weekend może się pojawić zorza polarna

W wyniku wystąpienia na Słońcu kolejnego, koronalnego wyrzutu masy (CME), w weekend mogą się pojawić warunki do rozwoju zorzy polarnej nad Polską. Niestety, na ten moment trudno ustalić kiedy dokładnie może się ona pojawić. Problemem mogą się także okazać chmury, których w weekend ma być niestety całkiem sporo. Tradycyjnie jednak, największe szanse w przypadku braku zachmurzenia mieli by mieszkańcy północnej Polski.

O sytuacji pisze Polski Astrobloger:

Prognozowane zachmurzenie dla Polski sprawdzicie poniżej:

zorza polarna weekend
Prognozowane zachmurzenie na wieczór i noc z soboty na niedzielę (11/12.11.2023). Model: Swiss HD 4×4
zorza polarna weekend
Prognozowane zachmurzenie na wieczór i noc z niedzieli na poniedziałek (12/13.11.2023). Model: Swiss HD 4×4

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna powstaje w efekcie oddziaływania na gazy w górnej atmosferze naładowanych protonów i elektronów, które docierają ze Słońca. Powodują one indukowanie prądu elektrycznego wśród gazów atmosferycznych na wysokości zazwyczaj między 90 a 150 km. Odpowiednio silne burze magnetyczne mogą jednak powodować świecenie gazu nawet do 300-1000 km nad powierzchnią planety. W miejscu przenikania pasów radiacyjnych (Van Allena) i górnej atmosfery ziemskiej następuje jonizacja (świecenie) tlenu, azotu i rzadziej wodoru lub helu. Powstaje wówczas wąski pas, zazwyczaj o szerokości 3-5 stopni, rozciągający się przeważnie 10-15 stopni od biegunów magnetycznych. Jeżeli zorza obserwowana jest na półkuli północnej, nazywana jest z łaciny Aurora borealis. Na półkuli południowej nosi nazwę Aurora australis.

W zależności od gazu, który zostaje rozgrzany i zmieniony w plazmę, zorza przyjmuje różne kolory. Najczęściej obserwowane to zielony i czerwony, które są efektem świecenia tlenu. Azot świeci w odcieniach purpury i bordo. Mieszanina obu tych gazów daje kolor żółty i czasami biały. Z kolei lekkie gazy – hel i wodór, świecą na niebiesko i fioletowo. Takie kolory są jednak rzadkie. Co ciekawe, zorze widoczne są także na innych planetach, głównie na Jowiszu i Saturnie. Obserwowane były również na Uranie i Neptunie, ale także nad Wenus i Marsem, a także w magnetosferach kilku brązowych karłów.

Prognoza zorzy polarnej. Gdzie może pojawić się zorza polarna? Radar zorzy

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group