Środa będzie kolejnym dniem, kiedy pojawią się w Polsce burze. Pogodę w dalszym ciągu kształtować będzie odsuwający się niż “David” oraz front atmosferyczny. W dalszym ciągu możliwe będą intensywne, lokalnie ulewne opady deszczu i punktowe szkody – zalania i podtopienia. Ze względu na niewielką prognozowaną prędkość poruszania się poszczególnych burz, sumy opadów mogą być miejscami znaczne.
Przed nami kolejne dynamiczne godziny w Polsce. Środa przyniesie kolejną porcję burz i intensywnych opadów deszczu w naszym kraju. Same opady mogą się akumulować, co w efekcie doprowadzić może do pojawienia się zalań i podtopień.
W środę pojawią się burze. Możliwe intensywne opady deszczu
Jak zwykle w okresie letnim, swoją prognozę wydało IMGW. Jak czytamy w prognozowanej prognozie, burze prognozowane są na północnym wschodzie i wschodzie kraju, w strefie frontu atmosferycznego związanego z płytkim niżem znad południowo wschodniej i wschodniej Polski. Najgroźniejsze zjawiska w trakcie burz mogą wystąpić na obszarze od Warmii przez Mazowsze po Małopolskę i Podkarpacie. Głównym zagrożeniem będą wolno przemieszczające się komórki burzowe, którym miejscami mają towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm . Lokalnie burze mogą być stacjonarne, powodując kumulacje opadów i doprowadzając do lokalnych podtopień. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h. Lokalnie możliwy jest opad drobnego gradu. Burze pojawią się w godzinach popołudniowych i będą miejscami utrzymywać się również wieczorem oraz na początku nocy.
Podobnie jak wczoraj, obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami:
Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową, która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać głównie na południowym- wschodzie, południu, oraz częściowo w centrum i na północy kraju.
W środę czeka nas kolejna porcja burz. W dalszym ciągu głównym zagrożeniem będą punktowo intensywne opady deszczu. Mogą one powodować powstawanie zalań i podtopień. 🌧️⛈️ Szczegóły: 👇https://t.co/nheuOptWHt#obserwatorzyburz #burza #pogoda #deszcz #ulewa #polska pic.twitter.com/8XTTVdRuNX
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) May 24, 2023
W środę pogodę nadal będzie kształtować wędrujący przez kraj układ niskiego ciśnienia „David”, którego centrum tym razem znajdzie się nad Lubelszczyzną. Podobnie jak w dniu wczorajszym, w zasięgu jego frontu atmosferycznego, a także lokalnych zbieżności wiatru dojdzie do inicjacji zjawisk burzowych, których głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu. Burze w południowo – wschodniej Polsce będą także dość aktywne elektrycznie. Nie wykluczamy pojawienia się gradu. Punktowo sumy opadów mogą być większe. Pierwszych zjawisk spodziewamy się w godzinach okołopołudniowych, ostatnie wygasną wieczorem.
Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.
Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!