W poniedziałek powrót burz. Miejscami będą gwałtowneW poniedziałek powrót burz. Miejscami będą gwałtowne

W poniedziałek, w pierwszym tygodniu wakacji czeka nas powrót burz, które miejscami będą gwałtowne. Związane one będą z wędrówką chłodnego frontu atmosferycznego z zachodu na wschód kraju. Największym zagrożeniem będą intensywne, miejscami nawalne opady deszczu oraz silny wiatr. Gdzie burze mogą być najgwałtowniejsze ? Sprawdzamy prognozy i ostrzeżenia pogodowe.

Za nami dynamiczna końcówka minionego tygodnia. Szczególnie gwałtowne zjawiska występowały w nocy z czwartku na piątek i w piątek. Sobota i niedziela były spokojne, jednak początek nowego tygodnia to powrót burz związanych z wędrującym frontem atmosferycznym.

W poniedziałek powrót burz. Miejscami będą gwałtowne

Swoją prognozę burzową na poniedziałek opublikowało IMGW- PIB. Możemy w niej przeczytać, że burze występować będą na północnym zachodzie Polski w drugiej połowie dnia, a zwłaszcza wieczorem. Strefa najbardziej zagrożona intensywnymi zjawiskami w czasie burz rozciągać się będzie od zachodniej połowy Pomorza Zachodniego po północno-zachodnią część Ziemi Lubuskiej. Największym zagrożeniem w czasie burz będą porywy wiatru, którą mogą osiągać do 80 km/h, a punktowo nawet 90 km/h. Opady deszczu mogą dochodzić punktowo do 25-30 mm. Lokalnie możliwy jest również opad gradu. Ograniczone prawdopodobieństwo utworzenia się burz dotyczyć będzie również obszaru położonego nieco na wschód. Tam jednak nie będzie ryzyka występowania silnych porywów wiatru, a jedynie punktowo suma opadów deszczu mogłaby wynosić około 15-20 mm.

poniedziałek powrót burz
Prognozowana sytuacja burzowa w poniedziałek. Źródło: meteo.imgw.pl

Obowiązują także alerty pogodowe drugiego stopnia przed burzami :

poniedziałek powrót burz
Aktualne ostrzeżenia pogodowe przed burzami w Polsce. Źródło: meteo.imgw.pl

Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową, która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać na zachodzie kraju. Im dalej na wschód, tym ryzyko silnych burz będzie spadać.

 

W poniedziałek od zachodu zacznie zbliżać się do Polski rozległy front chłodny, związany początkowo z niżem znad Islandii, a później z wtórnym ośrodkiem niskiego ciśnienia znad południowej Norwegii. Owy front wkroczy do naszego kraju w godzinach późno popołudniowych lub wieczornych, przynosząc wcześniej burze. Podwyższone parametry konwekcji, oraz znaczne uwodnienie troposfery będą sprzyjać powstawaniu zasobnych w wilgoć komórek, łączących się w większe klastry, a nie wykluczone, że wieczorne i nocne burze przejdą nad Polską w formie układu. Związane z nim mogą być wysokie sumy opadowe i silne porywy wiatru. Burzom towarzyszyć będą także miejscami opady gradu, punktowo o znacznej średnicy. Istnieje także niskie ryzyko ze strony potencjalnych superkomórek burzowych i zjawisk z nimi związanych. Prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej będzie marginalne. Początkowo jednak wschodnia Polska będzie jeszcze w zasięgu oddalającego się niżu znad wschodniej Ukrainy, który w godzinach przedpołudniowych może tam przynieść rozproszone i na ogół słabe burze. Tam ponownie może zagrzmieć dopiero w drugiej połowie nocy.

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group