W Grecji spadło w dobę ponad 700 mm deszczu. Powódź niesie liczne szkody materialneW Grecji spadło w dobę ponad 700 mm deszczu. Powódź niesie liczne szkody materialne

W Grecji w dobę spadło ponad 700 mm deszczu. Tak wielka ilość wody spowodowała powstanie powodzi, która niesie liczne, poważne szkody materialne. Burza śródziemnomorska “Daniel” nadal stanowi zagrożenie dla regionu. Według najnowszych prognoz, opady mogą osłabnąć dopiero w czwartek. Sama burza trwa tam już drugą dobę.

Ulewy nad Grecją nie ustają. Cały czas występują silne opady deszczu, które mogą osłabnąć dopiero w najbliższy czwartek. W ciągu kolejnych godzin może spaść następnych 400-500 mm deszczu. To ilość, która znacznie pogorszy sytuację w tamtej części Europy. Burza śródziemnomorska “Daniel” przynosi także niemal stacjonarną burzę, która trwa ponad dobę.

W Grecji spadło w dobę ponad 700 mm deszczu

Minionej doby w Grecji spadło ponad 700 mm deszczu! Takie wartości są niewyobrażalne. Nie dziwi zatem, że w regionie występują liczne powodzie, a także szkody materialne. Nie mamy też pełnego obrazu skali ulew – część deszczomierzy przestała działać, gdyż ulewy uszkodziły lub zniszczyły infrastrukturę dostarczającą energię elektryczną. Wiemy jednak co dzieje się w miastach, szczególnie w regionach Tesalia i Attyka. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Wolos i w najbliższych okolicach, gdzie spadło przeszło 350 mm deszczu, a w górach ponad 800. Stacja Zagora, położona na północny wschód od Wolos, zanotowała w 48 godzin aż 895.4 mm deszczu, z czego 750 spadło w zaledwie dobę. Z kolei dzisiejsze burze w stołecznym regionie Attyka przyniosły miejscami ponad 100 mm deszczu, zalewając wiele ulic, między innymi w Atenach.

Powódź, która nawiedziła Polskę w 1997 roku spowodowały opady rzędu 500 mm, które spadły w kilka dni. To daje spojrzenie na ogrom katastrofy, jaka ma miejsce w tamtej części Europy.

Niestety, to jeszcze nie koniec opadów. Deszcz prognozowany jest także w czwartek. Suma opadów za kolejne godziny może wynieść 500 mm, a miejscami przekroczyć jeszcze tą wartość. Padać może przestać dopiero w czwartkowy wieczór, lub jak sugerują niektóre modele, w piątek.

Liczne szkody materialne medikanu “Daniel”

Cyklon “Daniel” wyrządził ogromną ilość szkód. Liczenie strat będzie trwało w najbliższych tygodniach, ale już teraz można powiedzieć, że liczone będą w milionach euro. Niestety, są też ofiary śmiertelne. Ciężka sytuacja panuje także między innymi w Tebach, Pelionie Larissa, Lamia, Karditsa, na wyspach Skiathos, Skopelos, Evia, oraz w regionie Magnesia. Ulewy dają się także we znaki w Bułgarii i Turcji. Łącznie w tych trzech krajach zginęło 11 osób, a tylko w Grecji przynajmniej 5 uznaje się za zaginione. Setki są odcięte od świata.

Na szkody związane z opadami duży wpływ miał kolejny, intensywny sezon pożarowy latem. W okolicach Wolos zanotowano bowiem jeden z największych pożarów w historii regionu. Brak roślinności, spalona gleba na polach i górach, oraz rzeźba terenu są idealnym podłożem do powstawania powodzi błyskawicznych. Fakt, że cyklon Daniel ulokował się na południowy zachód od Grecji sprawia, że sprowadza nad region ciepłe, wilgotne powietrze znad Morza Egejskiego. Unosząc się dzięki niestabilnej troposferze i bliskości niżu tworzy burze. Stacjonarny charakter cyklonu natomiast powoduje, że strefy opadów praktycznie stoją nad danym obszarem przez nawet kilkadziesiąt godzin, stale będąc zasilane nowym, wilgotnym powietrzem. Dopóki cyklon nie oddali się na południe, bądź nie osłabnie, sytuacja się nie poprawi.

Grafika ilustracyjna:  Storm Malaga / twitter.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group