Upalnie i burzowo. Prognoza pogody na weekendUpalnie i burzowo. Prognoza pogody na weekend

Do Polski dotarła pierwsza w tym roku fala gorącego, zwrotnikowego powietrza. W sobotę i niedzielę będzie upalnie i miejscami burzowo. Termometry mogą pokazać miejscami powyżej 32- 33 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Gdzie będzie najcieplej, oraz gdzie może zagrzmieć i popadać? Tego dowiecie się z naszej prognozy weekendowej.

Mijający tydzień zaczął się stosunkowo spokojnie, choć przez nasz kraj przechodził front z przelotnymi opadami i burzami. Obecnie trwa jednak ciepły, miejscami już upalny okres spokoju. Zastój w pogodzie jest jednak pozorny. Aktualna fala upałów spowoduje pogorszenie się sytuacji hydrologicznej – dalszy spadek poziomu wód gruntowych i powierzchniowych zasobów wodnych, oraz znaczny wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Warto pamiętać też o sposobach radzenia sobie z upałem.

Upalna i lokalnie burzowa sobota

Pierwszy dzień weekendu przyniesie kolejną dobę pod znakiem zwrotnikowej, rozgrzanej masy powietrza. Według części modeli numerycznych po południu lokalnie zrobi się burzowo. Największe szanse na burze wystąpią na zachodzie oraz na południowym wschodzie. Miejscami pojawi się też więcej chmur, jednak nie powinno z nich padać. Silniej powieje w Bieszczadach – tam porywy wiatru mogą przekraczać 60 km/h. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu górskich wędrówek.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 19 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 19 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Najgoręcej będzie na zachodzie. Tu termometry pokażą 34 – 35 stopni Celsjusza. Upalnie będzie też na Wybrzeżu, w centrum czy na południowym zachodzie Polski, gdzie na termometrach zobaczymy 32 stopnie Celsjusza. Lokalnie wartości te mogą być wyższe. Nieco chłodniej będzie we wschodniej części Polski. Zanotujemy tam do 30 stopni. Najchłodniej będzie na Podkarpaciu, od 26 do 28 stopni. Noc w większości Polski spełniać będzie definicję nocy tropikalnej, z temperaturami na poziomie 22 – 24 stopnie. Chłodniej na południowym wschodzie kraju, 16 – 18 stopni.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 19 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 19 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Równie gorąca niedziela

W ciągu dnia będzie na ogół pogodnie, jednak miejscami mogą pojawić się chmury i lokalne burze. Zagrzmieć może na wschodzie, jednak opady będą raczej niewielkie i nie poprawią znacząco sytuacji hydrologicznej.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 20 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 20 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Niedziela to także bardzo wysokie temperatury. Ponownie na zachodzie będzie najcieplej, z temperaturą sięgającą 34 – 35 stopni w cieniu. Ogólny rozkład temperatury będzie mocno zbliżony do tego z soboty. Gorąco, z temperaturami powyżej 30 stopni będzie też na Wybrzeżu, w centrum i na południowym zachodzie. Odrobinę chłodniej będzie we wschodniej części Polski, gdzie temperatura osiągnie 26 -28 stopni Celsjusza. Noc także bardzo ciepła. Nad morzem do 22 stopni, na zachodzie i w centrum 20 – 22 stopnie Celsjusza. Chłodniej na wschodzie i południowym wschodzie.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 20 czerwca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 20 czerwca 2021 r. Model: ECMWF

Początek przyszłego tygodnia przyniesie zmianę pogody. Od zachodu wędrować będą fronty atmosferyczne, wypychające gorące, zwrotnikowe powietrze na wschód. Pojawią się też burze, które mogą być gwałtowne, niosąc intensywne opady deszczu, grad i silny wiatr. Temperatury spadną poniżej progu 30 stopni Celsjusza.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com 
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group