Upał i burze wrócą do Polski. Termometry pokażą 32 stopnieUpał i burze wrócą do Polski. Termometry pokażą 32 stopnie

Upał i burze powrócą do Polski już w najbliższych dniach. Znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą do 32 stopni Celsjusza, choć miejscami może być jeszcze cieplej. Napływ gorących mas powietrza nie potrwa jednak zbyt długo. Gdzie zatem termometry pokażą najwyższe temperatury? W których miejscach mocniej zagrzmi? 

Trwa chłodniejszy okres na Polską. Męczące upały zwieńczone zostały gwałtownymi burzami, które wyrządziły w kraju poważne szkody materialne. Spokój nie potrwa jednak zbyt długo. Do kraju zmierza kolejna, choć dość krótka fala upalnej masy powietrza, a wraz z nią kolejne silne burze.

Upał i burze wrócą do Polski. Na termometrach do 32 stopni

Już w najbliższych dniach ponownie zacznie napływać bardzo ciepła, zasobna w wilgoć masa powietrza z południa. Termometry ponownie pokażą wartości powyżej 32 stopni, chociaż nie powinno być aż tak upalnie jak miało to miejsce w zeszłym tygodniu. Najcieplej będzie w sobotę, a następnie w niedzielę, choć w drugim przypadku już tylko w części kraju.

upał burze wrócą
Upał. Prognoza temperatury na sobotę
upał burze wrócą
Upał. Prognoza temperatury na niedzielę

Wraz z wysoką temperaturą pojawią się również burze. Pierwsze z nich już w czwartek, choć nie powinny być gwałtowne. Szczególną uwagę przykładamy do soboty i nocy z soboty na niedzielę, kiedy to przez Polskę przewędruje front atmosferyczny z opadami deszczu i wspomnianymi burzami:

upał burze wrócą
Burze powrócą. Prognoza na sobotę

Tak z kolei sytuację na kolejne dni prognozuje IMGW- PIB:

Upał w Polsce. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami?

Wysoka temperatura to obciążenie dla naszego organizmu. Skutkiem upału jest wzrost ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do pojawienia się groźnego dla zdrowia i życia udaru słonecznego lub cieplnego. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Ponad wszelką wątpliwość upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na obniżony poziom koncentracji, wydłużony czas reakcji i spadek efektywności pracy.

Sposobów walki z wysokimi temperaturami jest wiele. Zaczynając od odpowiedniej diety, przez właściwe ubranie kończąc na wszelakich systemach wentylacji i klimatyzacji. Z ważniejszych elementów pomagających przetrwać falę upałów należy:
  • ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu
  • pić dużą ilość płynów, najlepiej niegazowanej wody lub niezbyt słodkich soków
  • jeśli to możliwe, pozostawać w domu
  • nosić nakrycia głowy
  • stosować krem z filtrem UV
  • w miarę możliwości unikać nadmiernego wysiłku fizycznego
  • nie pić alkoholu, który odwadnia organizm
  • nosić lekką i przewiewną odzież
  • zakrywać i zamykać okna
Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Pamiętajmy też o ochronie oczu i zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.
Jak przetrwać upał? Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Jak przetrwać upał? Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Kiedy mówimy o upale i nocy tropikalnej?

Według definicji, to stan kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza. Jednak w różnych krajach definicja upału może być inna. W ciągu dnia najwyższe temperatury notowane są między godziną 15 a 18. Wtedy też najbardziej narażeni jesteśmy na skutki oddziaływania wysokiej temperatury. Z kolei najwyższy indeks UV występuje mniej więcej pomiędzy 10 a 15. W tym czasie oparzenia słoneczne są najbardziej prawdopodobne. O nocy tropikalnej w Polsce mówimy kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Może to z kolei powodować zaburzenia rytmu snu i powodować ogólne zmęczenie. Niestety, wielu z nas nie będzie mogło przez to spać.

Warto przy tym dodać, że dotychczasowy, nocny rekord ciepła padł w nocy z 9 na 10 sierpnia 1992 roku. W Jeleniej Górze i Tarnowie termometry wskazały 24,5 stopnia. Najwyższa temperatura zanotowana w Polsce wyniosła 39,6 stopnia i zanotowano ją w Kończewicach w województwie kujawsko-pomorskim 11. lipca 1959 roku. Zaledwie 0,1 stopnia mniej IMGW zmierzyło w Słubicach, 30. lipca 1994 roku. Warto jednak dodać, że na ziemiach polskich temperatury przekroczyły 40 stopni w lipcu 1929 roku. Miało to miejsce w Prószkowie na Opolszczyźnie, jednak wówczas miejscowość ta należała do Niemiec. Według Europejskiej Agencji Środowiska w najbliższych latach nocy tropikalnych i samych upałów będzie więcej.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com /opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group