Upał i burze powrócą do Polski już w najbliższych dniach. Znów zrobi się gorąco, a termometry pokażą do 32 stopni Celsjusza, choć miejscami może być jeszcze cieplej. Napływ gorących mas powietrza nie potrwa jednak zbyt długo. Gdzie zatem termometry pokażą najwyższe temperatury? W których miejscach mocniej zagrzmi?
Trwa chłodniejszy okres na Polską. Męczące upały zwieńczone zostały gwałtownymi burzami, które wyrządziły w kraju poważne szkody materialne. Spokój nie potrwa jednak zbyt długo. Do kraju zmierza kolejna, choć dość krótka fala upalnej masy powietrza, a wraz z nią kolejne silne burze.
Upał i burze wrócą do Polski. Na termometrach do 32 stopni
Już w najbliższych dniach ponownie zacznie napływać bardzo ciepła, zasobna w wilgoć masa powietrza z południa. Termometry ponownie pokażą wartości powyżej 32 stopni, chociaż nie powinno być aż tak upalnie jak miało to miejsce w zeszłym tygodniu. Najcieplej będzie w sobotę, a następnie w niedzielę, choć w drugim przypadku już tylko w części kraju.


Wraz z wysoką temperaturą pojawią się również burze. Pierwsze z nich już w czwartek, choć nie powinny być gwałtowne. Szczególną uwagę przykładamy do soboty i nocy z soboty na niedzielę, kiedy to przez Polskę przewędruje front atmosferyczny z opadami deszczu i wspomnianymi burzami:

Tak z kolei sytuację na kolejne dni prognozuje IMGW- PIB:
🌡️W kolejnych dniach prognozowany jest powrót upałów ➡️ w sobotę na południu kraju i w niedzielę na wschodzie.
⛈️Uważajmy jednak na burze, szczególnie w czwartek i niedzielę‼️#IMGW #prognoza #upał #burza pic.twitter.com/4tbo5O8tg5
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 2, 2024
Upał w Polsce. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami?
Wysoka temperatura to obciążenie dla naszego organizmu. Skutkiem upału jest wzrost ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do pojawienia się groźnego dla zdrowia i życia udaru słonecznego lub cieplnego. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Ponad wszelką wątpliwość upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na obniżony poziom koncentracji, wydłużony czas reakcji i spadek efektywności pracy.
- ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu
- pić dużą ilość płynów, najlepiej niegazowanej wody lub niezbyt słodkich soków
- jeśli to możliwe, pozostawać w domu
- nosić nakrycia głowy
- stosować krem z filtrem UV
- w miarę możliwości unikać nadmiernego wysiłku fizycznego
- nie pić alkoholu, który odwadnia organizm
- nosić lekką i przewiewną odzież
- zakrywać i zamykać okna

Kiedy mówimy o upale i nocy tropikalnej?
Według definicji, to stan kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza. Jednak w różnych krajach definicja upału może być inna. W ciągu dnia najwyższe temperatury notowane są między godziną 15 a 18. Wtedy też najbardziej narażeni jesteśmy na skutki oddziaływania wysokiej temperatury. Z kolei najwyższy indeks UV występuje mniej więcej pomiędzy 10 a 15. W tym czasie oparzenia słoneczne są najbardziej prawdopodobne. O nocy tropikalnej w Polsce mówimy kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Może to z kolei powodować zaburzenia rytmu snu i powodować ogólne zmęczenie. Niestety, wielu z nas nie będzie mogło przez to spać.
Warto przy tym dodać, że dotychczasowy, nocny rekord ciepła padł w nocy z 9 na 10 sierpnia 1992 roku. W Jeleniej Górze i Tarnowie termometry wskazały 24,5 stopnia. Najwyższa temperatura zanotowana w Polsce wyniosła 39,6 stopnia i zanotowano ją w Kończewicach w województwie kujawsko-pomorskim 11. lipca 1959 roku. Zaledwie 0,1 stopnia mniej IMGW zmierzyło w Słubicach, 30. lipca 1994 roku. Warto jednak dodać, że na ziemiach polskich temperatury przekroczyły 40 stopni w lipcu 1929 roku. Miało to miejsce w Prószkowie na Opolszczyźnie, jednak wówczas miejscowość ta należała do Niemiec. Według Europejskiej Agencji Środowiska w najbliższych latach nocy tropikalnych i samych upałów będzie więcej.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com /opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
