Umiarkowana jakość powietrza w Polsce. Najgorzej jest na południu

Umiarkowana jakość powietrza utrzymuje się w Polsce. Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. Jaka jest jakość powietrza w pozostałych regionach? Sprawdzamy aktualne dane z czujników pomiarowych należących do GIOŚ i firmy Airly.

Nad sporą częścią południowo wschodniej Polski występują opady śniegu, w centrum znajdują się z kolei mgły i zamglenia, a w wielu miejscach pojawiły się rozpogodzenia. Mimo niżowej aury, obecny jest także i smog. Nie zanosi się w najbliższym czasie na duże ocieplenie, choć opady i wiatr mogą okresowo poprawiać jakość powietrza. Oznacza to, że okresami, zwłaszcza w nocy i wcześnie rano, trudniej będzie oddychać w Polsce. Niestety, już wyraźnie widać, że w wyniku wysokich kosztów zakupu opału na zimę i ponownego napływu chłodniejszej masy powietrza, ludzie ogrzewają swoje domy, paląc paliwem złej jakości, a często wręcz śmieciami.

Umiarkowana jakość powietrza w Polsce

Ze względu na panujące niższe niż w ostatnim czasie temperatury, zdecydowanie wzrosła ilość emitowanych pyłów PM10, PM2,5 czy PM1 do atmosfery. Brak silniejszego wiatru, obecna duża ilość chmur, a także mgły i zamglenia powodują, że w prawie całym kraju panuje średnia jakość powietrza. Dziś rano ponownie najgorsza sytuacja była w województwach śląskim i małopolskim. Według danych z czujników należących do firmy Airly, umiarkowana jakość powietrza panuje też w centrum kraju. Najlepiej sytuacja wyglądała na wschodzie Polski, jednak tam jest najmniej aktywnych czujników. Dość dobra jakość powietrza występuje też na południowym- zachodzie Polski oraz na Wybrzeżu.

Tak prezentowała się jakość powietrza w Polsce o godzinie 12:30 (19.01.2023)

umiarkowana jakość powietrza w polsce
Jakość powietrza w Polsce. Źródło: Airly.org
umiarkowana jakość powietrza w polsce
Jakość powietrza w południowej Polsce. Źródło: Airly.org

 

Co nas czeka w kolejnych tygodniach?

W najbliższym czasie spodziewamy się ponownych spadków temperatury. Biorąc pod uwagę zdjęcie zakazu palenia węglem brunatnym, można się tylko domyślać, jak fatalną jakość powietrza możemy mieć w naszym kraju. Dodatkowo, wraz z komentarzami niektórych polityków, wielu ludzi, których nie stać na zakup bardzo drogiego obecnie opału, będzie spalać śmieci, co także będzie miało wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać w naszym kraju. Już teraz można jednak założyć tezę, że w najchłodniejsze dni będzie na prawdę źle.

Grafika ilustracyjna: freepik.com / airly.org / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group