Potężne ulewy, powodujące powodzie, uderzyły zeszłej nocy na Bałkanach. Silny deszcz pojawił się głównie w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Albanii i Słowenii. Spowodował on podtopienia, a w Bośni rozległe powodzie. Miasto Jablanica ucierpiało najbardziej. Według najnowszych informacji lokalnych władz zginęło tam przynajmniej 16 osób w skutek powodzi i lawin błotnych. Nadal wiele jest zaginionych, głównie w centrum i na południu kraju. Liczne miejscowości są odcięte od świata, nie ma prądu ani łączności.
Jesień to okres ulew i burz nad Morzem Adriatyckim. Z powodu wysokiej temperatury wód Morza Śródziemnego, oraz kończącej się w akwenie dominacji pogodnych wyżów, liczne układy niskiego ciśnienia mogą swobodnie wędrować dalej na południe, czerpiąc energię ze stygnącego morza. Z tego też powodu ulewy i burze są liczne, oraz niebezpieczne. Silny deszcz występuje często na zachodzie Bałkanów, w zachodniej Grecji, we Włoszech czy nad południową i zachodnią Turcją. Wyjątkowo silne i zasobne w wilgoć niże mogą powodować powodzie i nawałnice. Nie inaczej było zeszłej nocy (3/4.10) w Chorwacji, Czarnogórze, Słowenii i Bośni i Hercegowinie. Szczególnie mocno ucierpiał ten ostatni kraj, gdzie w górzystym terenie woda szybko wezbrała.
Ulewy i powodzie na Bałkanach
Podczas gdy do Polski dotarły jedynie punktowo silne opady, związane z kolejną serią niżów śródziemnomorskich, nad Bałkanami większość wody spadła pod postacią ulew. Szczególnie intensywnie padało na wybrzeżu Chorwacji, w Słowenii i Bośni. Niż Cassandra uderzył dziś w północną Chorwację i przemieszcza się powoli na wschód nad północnymi Bałkanami. Układ oddziaływał jednak na region już od kilku dni, powodując ulewy i burze. Dotknęły one także północne Włochy i rejon Alp.
Szczególnie tragiczna była noc z czwartku na piątek (3/4.10), gdy ulewy przechodziły przez górzyste tereny środkowej i południowej Bośni i Hercegowiny. Powodzie i wywołane przez nie lawiny błotne zasypały miejscowość Jablanica. Według najnowszych informacji zginęło tam 16 osób, jednak nadal wiele jest zaginionych. Część dróg w regionie jest nadal nieprzejezdna, do wielu miejscowości nadal nie ma się jak dostać drogą lądową. Żywioł uszkodził także linie energetyczne i komunikacyjne, przez co nie ma ani prądu, ani łączności. Trudna sytuacja panuje także w Kisieljaku, Sarajewie i Mostarze, gdzie służby postawione są w stan najwyższej gotowości.
Obecne prognozy są dość obiecujące – w najbliższych dniach opady nie będą występować, lub będą słabe i krótkotrwałe. Związane z niżem ulewy skierują się teraz bardziej w stronę Rumunii, Ukrainy i Białorusi, popadać może także na południowym wschodzie Polski, oraz na Węgrzech. Druga strefa ulew i burz przemieszcza się nad Albanią, a w nocy przetoczy się nad Macedonią Północną, oraz częścią północno-zachodniej Grecji. Sporo deszczu mogą się także spodziewać mieszkańcy północnych i centralnych Włoch, między innymi regionów dotkniętych w połowie września powodzią.
Grafika ilustracyjna: NOVA BH
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!