Sezon na te niezwykłe zjawiska rusza. Po serii morskich lejków na Zatoce Gdańskiej i w okolicach Darłowa, kolejna w ostatnim czasie trąba wodna powstała w okolicach Chałup!
Lej pojawił się przed godziną 11:00. Trwał krótko, prawdopodobnie kilka minut i nie wszedł nad ląd. Trąba wodna powstała podczas przechodzenia jednej z licznych dziś formacji konwekcyjnych. W tle widać ciemne zasłony z opadów, a późniejsza analiza skanów radarowych wykazała, że faktycznie, w okolicach godziny 11:00 na wschód od Chałup przechodził duży obszar konwekcyjnego deszczu.
Majestatyczny wir udało się uchwycić jednemu z plażowiczów, który nagranie umieścił w serwisie YouTube. Mamy również informacje o leju kondensacyjnym w województwie kujawsko-pomorskim. Według raportu, lej nie dotknął ziemi.
Kolejna w tym roku trąba wodna
Te majestatyczne wiry powstają w podobny sposób jak ich kuzynki, trąby lądowe. Powstają w środowisku znacznej wilgoci i zmiennych kierunków wiatru na różnych wysokościach (uskoki wiatru). Mogą rodzić się z superkomórek burzowych, ale ich chmurą macierzystą może być również lepiej wykształcony Cumulus. Zazwyczaj są słabe i trwają kilka bądź kilkanaście minut. Czasami mogą jednak wkroczyć nad ląd i powodować szkody, czy panikę wśród plażowiczów. W ciągu roku u polskich brzegów Bałtyku obserwujemy ich około 5-15. Zdarzają się jednak lata, gdzie liczba ta jest niemal dwa razy wyższa.
W najbliższym czasie trąb wodnych na Bałtyku może być więcej. Ciepłe morze przy jednoczesnym spływie chłodnego, polarnomorskiego powietrza potrafi dać niezwykły pokaz. Sezon na te fotogeniczne zjawiska dopiero się rozpoczyna i potrwa dopóki Morze Bałtyckie będzie wystarczająco ciepłe. Szczególnie duże szanse na obserwacje lejów kondensacyjnych i trąb wodnych w północnej Polsce są podczas sztormowych dni, bądź krótko po przejściu frontu chłodnego. Wówczas świeża, chłodna masa powietrza, zasobna w wilgoć, pozwala na rozwój licznych chmur kłębiastych. Całości dopełniają wspomniane uskoki wiatru, oraz pionowy gradient temperatury.
Nie tylko trąby wodne
Dziś i jutro warto nadal spoglądać w chmury. Można będzie zaobserwować ciekawe zjawiska, takie jak lej kondensacyjny, uchwycony około godzinę temu (16:40) w rejonie Żnina. Jak informuje Pani Kamila, autorka zdjęć, lej nie dotknął ziemi i był krótkotrwały. Co więcej, około godziny 18:30 niedaleko Ustki pojawiła się kolejna dziś trąba wodna.
Typowo jesienne warunki właśnie się rozpoczęły. Oznacza to liczne, przelotne opady, serię frontów przechodzących przez Polskę, oraz takie zjawiska jak leje kondensacyjne, czy trąby wodne. Niestety wkraczamy także w sezon jesiennych wichur. Czy będą silne? Czas pokaże.
Zdjęcie poglądowe: Adam Janczyszyn/Dziennik Bałtycki
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!