To nie koniec upalnej aury. Kolejne silne burze na horyzoncieTo nie koniec upalnej aury. Kolejne silne burze na horyzoncie

To nie koniec upalnej aury. Kolejne dni to kontynuacja wysokich temperatur. Na horyzoncie widać też kolejne silne burze z nawalnymi opadami deszczu, gradem i silnym wiatrem, które mogą powodować szkody materialne. Szczyt upału przypadnie na weekend. Wtedy to temperatura maksymalna może osiągnąć, a miejscami przekroczyć nawet 35 stopni. Co dokładnie nas czeka? 

Wkroczyliśmy w najcieplejszy okres w roku. W kraju pojawiły się pierwsze upalne dni, a także burze, miejscami gwałtowne. Pojawiły się także opady gradu i niestety – szkody materialne. W najbliższym czasie takich zjawisk będzie więcej.

To nie koniec upalnej aury

Modele pogodowe już od jakiegoś czasu sugerują, że szczyt fali upałów będzie miał miejsce w weekend. Modele nie są jeszcze zgodne czy będzie to sobota czy niedziela, zmieniają także lokalizację wystąpienia najwyższych temperatur. Amerykański model pogodowy, GFS sugeruje, że upał do 34-35 stopni pojawi się najpierw w zachodniej części kraju, a w niedzielę do 35-36 stopni wskażą w centrum.

nie koniec upalnej aury burze
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 16 lipca 2023 r. Model: GFS

Europejski ECMWF sugeruje z kolei w sobotę do 32 stopni na zachodzie, a w niedzielę do 35-36 stopni w centralnej Polsce. Sytuacja jest nadal dynamiczna, a do prognozowanego okresu zostało jeszcze kilka dni. Będziemy na pewno o tym pisać także w ramach naszej prognozy pogody na weekend.

nie koniec upalnej aury burze
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 16 lipca 2023 r. Model: ECMWF

Kolejne silne burze na horyzoncie

Wraz z silnym upałem powrócą także gwałtowne, miejscami groźne i silne burze. Pierwsze z nich pojawią się miejscami już w środę, następnie może zagrzmieć w czwartek. Potencjalnie niebezpiecznie wyglądają także wyliczenia modeli pogodowych na niedzielę. To jeszcze jednak dość odległy termin i póki co trudno mówić o jakichkolwiek szczegółach, tym bardziej, że zgodności między poszczególnymi modelami, póki co nie ma.

Wstępna prognoza burzowa IMGW na środę prezentuje się tak:

nie koniec upalnej aury burze
Wstępna prognoza burzowa IMGW na 5.07.2023 r. Źródło: meteo.imgw.pl

Czytamy w niej, że przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Miejscami będą występowały burze. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu o natężeniu 5-15 mm/h. W obszarze 1 suma opadów podczas burz do 25 mm, lokalnie 35 mm a porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie wystąpi grad, niewykluczony duży, o średnicy około 5 cm. Na pozostałym obszarze suma opadów podczas burz 10-15 mm a porywy wiatru do 65 km/h.

Nie wykluczone, że IMGW podniesie stopień prognozy.

Grafika ilustracyjna: / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group