Starship SN9 ustawiony na stanowisku startowymStarship SN9 ustawiony na stanowisku startowym

Wspominaliśmy w połowie grudnia o kolejnym prototypie SpaceX, statku Starship SN9 i jego problemie. Okazało się, że usterki jakie odniósł w hali montażowej nie były tak poważne, jak początkowo zakładali specjaliści. Teraz prototyp trafił na platformę testową, gdzie będzie przygotowywany do swojego lotu. 

Kilka dni temu, za pomocą specjalnego dźwigu, Starship SN9 został przetransportowany z hali montażowej na jedno z dwóch stanowisk startowych, jakie posiada w swoim ośrodku w Boca Chica na Florydzie firma SpaceX. Ze wstępnych informacji wynika, że seria testów ma się rozpocząć na początku 2021 roku. Z kolei w hali montażowej jest już kolejny prototyp, oznaczony jako SN10.

Do SN9 zamontowano trzeci silnik

Prototyp otrzymał już wszystkie przewidziane do testów silniki Raptor. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku SN8, także teraz wykorzystane będą trzy silniki tego typu, o oznaczeniu SN49, dzięki którym statek wzniesie się w górę. Na poniższym nagraniu można zobaczyć całą procedurę ustawienia Starshipa na swoim stanowisku startowym.

Czy kolejny prototyp będzie lepszy ?

SpaceX ma w zwyczaju wprowadzanie kolejnych zmian jeszcze w trakcie testowania poprzedniego modelu. Dokładnie w taki sposób powstawały odzyskiwalne rakiety Falcon 9. Jak poinformował na swoim profilu Twitterowym Elon Musk, problem, przez który SN8 nie wylądował, został naprawiony. Ulepszeń doczekają się też inne elementy prototypu. Doskonale służą temu zebrane podczas poprzedniego lotu testowego dane.

SpaceX nie zwalnia tempa!

W końcową fazę montażu wkroczył właśnie Starship SN10. Montowane jest już między innymi przednie usterzenie, co dokumentują lokalni obserwatorzy i pasjonaci. Niebawem model ten połączony zostanie z pozostałą częścią statku.

Montowana jest także rakieta nośna dla serii Starship- Super Heavy, która w 2021 roku powinna wykonać swój pierwszy lot. Także i ona została uwieczniona na zdjęciach.

Starship to najnowsza generacja statków kosmicznych i rakiet nośnych firmy SpaceX. Docelowo pojazd ma być w stanie zabrać nawet 100 osób w kosmos. Średnica kadłuba to 9 metrów, wysokość około 120 metrów. Pojazd składa się z rakiety nośnej (Super Heavy) oraz orbitera (Starship), którego prototypy, oznaczone jako SN, są obecnie testowane w Boca Chica. Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, w ostatnich tygodniach odbyła się próba w locie pełnowymiarowego prototypu, oznaczonego jako SN8. Lot zakończył się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele lotu zostały spełnione i test można uznać za udany.

Grafika ilustracyjna: twitter.com/BocaChicaGal
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2020-2024 INCUS Media Group