Starship SN10 poleci w tym tygodniuStarship SN10 poleci w tym tygodniu

Kolejny prototyp firmy SpaceX, Starship SN10 przechodzi obecnie serię testów w ośrodku firmy znajdującym się w Boca Chica w Teksasie. Przez atak zimy w USA część prób została wcześniej przełożona ze względu na niskie temperatury, ale także braki prądu w niemal całym stanie. Wszystko wraca jednak na właściwe tory i wznowiono intensywne testy prototypu. Prawdopodobny jest także lot testowy.

Zima zaskoczyła w tym roku nie tylko Europę. Przez falę mrozów i intensywnych opadach śniegu m.in. w Teksasie występowały przerwy w dostawach prądu, które trwały miejscami wiele dni. Skutkiem tego było czasowe wstrzymanie testowania prototypu statku Starship SN10. Wczoraj (22.02) pojawiły się depesze NOTAM na okres 23-25.02.2021. W tym czasie możliwy będzie lot testowy.

Testy SN10

Do tej pory obecny prototyp przeszedł kilka testów, m.in. procedury pompowania i wypompowywania paliwa, a także test kriogeniczny, którego efekty widać w postaci dużej ilości szronu na powierzchni statku. Dziś w nocy (22/23.02) miał zostać przeprowadzony test statyczny zapłonu, jednak ostatecznie został przerwany.

Lot próbny możliwy będzie w ciągu najbliższych dni. Okno startowe otwarte będzie do 25 lutego, natomiast to czy sam prototyp poleci zależy od przeprowadzenia testu statycznego zapłonu. Ten etap jest konieczny do sprawdzenia czy zamontowane silniki Raptor są sprawne. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, jak to miało miejsce w przypadku SN9 silniki zostaną wymienione.

Na horyzoncie kolejna generacja prototypów

Najnowsze informacje płynące z Boca Chica wskazują, że nowa generacja prototypów zacznie się od modelu oznaczonego jako SN15. Jak zapowiada sam Elon Musk, znaczące ulepszenia kolejnych prototypów zostaną wdrożone właśnie od wspomnianego egzemplarza. Na ten moment wiadomo, że jedną ze zmian ma być uproszczenie systemu zasilania paliwem silników Raptor. Prototypy SN12-SN14 zostaną najprawdopodobniej zezłomowane.

Stan budowy kolejnych prototypów statku Starship (stan na 20.02.2021). Źródło: twitter.com / _brendan_lewis
Stan budowy kolejnych prototypów statku Starship (stan na 20.02.2021). Źródło: twitter.com / _brendan_lewis

Starship to najnowsza generacja statków kosmicznych i rakiet nośnych firmy SpaceX. Docelowo pojazd ma być w stanie zabrać nawet 100 osób w kosmos. Średnica kadłuba to 9 metrów, wysokość około 120 metrów. Pojazd składa się z rakiety nośnej (Super Heavy) oraz orbitera (Starship), którego prototypy, oznaczone jako SN, są obecnie testowane w Boca Chica. Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8 i SN9. Oba loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za udane.

Grafika ilustracyjna: nasaspaceflight.com / BocaChicaGal

 

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group