spływ chłodu

Po wyjątkowo ciepłym lutym, marzec zdaje się wyraźnie chłodniejszy. To na co wskazywały prognozy długoterminowe, zaczyna się spełniać – silny spływ chłodu z północy zaczął się już dziś rano na północy Polski i z biegiem dnia postępuje na południe. IMGW wydało alerty przed oblodzeniem i przymrozkami. Na jak długo zima powróciła? Jak silne będą mrozy? Sprawdzamy!

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Po kilku ciepłych dniach, oraz wyjątkowo ciepłym lutym, spełniają się prognozy długoterminowe na marzec. Wraz z połową miesiąca zaczęło się wyraźne ochłodzenie, które jeszcze dziś obejmie cały kraj. Na północy Polski notujemy opady krupy śnieżnej i samego śniegu, które wraz z niżem przemieszczą się dalej na południe w kolejnych godzinach.

Spływ chłodu – wyraźne ochłodzenie, silny wiatr i śnieg

Od rana przez Polskę przechodzi z północy na południe front okluzji, związany ze zbliżającym się niżem znad Krajów Bałtyckich. Układ sprowadza chłodne powietrze, dodatkowo napędzane przez wyż skandynawski. Dzięki temu jęzor mroźnego powietrza wlewa się do naszego kraju, a obecność niżu z frontem, dodatkowo zasobnego w wilgoć, powoduje opady pochodzenia konwekcyjne. Są one napędzane przez bałtycki efekt morza, czyli zjawisko polegające na szybkim formowaniu się chmur kłębiastych i opadów z powodu napływu chłodnego powietrza nad cieplejszy zbiornik wodny. Jest to powszechne zjawisko nad Bałtykiem, czy innymi, dużymi zbiornikami wodnymi.

Mówiąc prościej, będzie zimno, a w wielu regionach także mroźno i ze śniegiem. Opady białego puchu przemieszczają się wraz z frontem okluzji na południe kraju, przechodząc stopniowo z krupy śnieżnej w sam śnieg. Na południu Polski mamy jeszcze miejscami opady deszczu, jednak te w nocy zmienią się w opad mieszany, bądź sam śnieg. Najbliższej nocy temperatura spadnie w większości kraju poniżej zera, na zachodzie i południu miejscami do -4 kresek. Na wschodzie będzie nieco cieplej, ale za to nadal występować będą opady śniegu i krupy śnieżnej. Najwięcej śniegu spadnie w nocy i nad ranem na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza. Intensywnie może jednak okresami padać na Kaszubach, Kujawach i Żuławach Wiślanych, oraz na przedgórzu Karpat.

Prognozowana temperatura minimalna w nocy z niedzieli na poniedziałek. Model Swiss. Źródło: Meteologix.com

Zima powraca, są alerty IMGW

W związku z ochłodzeniem, IMGW wydało dla całego kraju alerty przed przymrozkami. Dodatkowo z powodu opadów śniegu, nocnych spadków temperatury, oraz możliwego oblodzenia, wydano dodatkowe ostrzeżenie pogodowe. Obejmuje ono województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, łódzkie, oraz wschodnią połowę kujawsko-pomorskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązuje ponad to w powiatach puckim i nowodworskim w województwie pomorskim.

Przelotne opady śniegu występować będą w poniedziałek głównie w centralnej i południowo-wschodniej części kraju. We wtorek z kolei może poprószyć na wschodzie i południu Lubelszczyzny. Noc z poniedziałku na wtorek również będzie mroźna niemal w całym kraju. Kolejna powinna już być nieco cieplejsza, jednak nadal niemal wszędzie możliwe będą przymrozki. W środę zacznie się robić wyraźnie cieplej, ale w większości tylko na zachodzie kraju.

Grafika ilustracyjna: Anna Nidecka/Sieć Obserwatorów Burz, WX Charts
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2020-2024 INCUS Media Group