Śnieżyca w stanie Nowy Jork spowodowała szkody. Spadły prawie dwa metry śnieguŚnieżyca w stanie Nowy Jork spowodowała szkody. Spadły prawie dwa metry śniegu

Silna śnieżyca, która wystąpiła w stanie Nowy Jork, związana z tak zwanym efektem jeziora przyniosła miejscami nawet dwa metry śniegu. Wystąpiły szkody i poważne utrudnienia w ruchu. Niestety, jak poinformowały władze hrabstwa Erie, śmierć poniosły dwie osoby. O pomoc w usuwaniu śniegu poproszono Gwardię Narodową.

Jak wspominaliśmy kilka dni temu, w stan Nowy Jork uderzyła silna śnieżyca związana z tak zwanym efektem jeziora. Zgodnie z najbardziej pesymistycznymi prognozami, miejscami spadły niemal dwa metry śniegu. W Buffalo pobity został dzienny rekord opadów. Sobotnie opady były większe o ponad 40 cm. Poprzedni rekord pochodził z 2014 roku.

Spadły prawie dwa metry śniegu

Najwięcej śniegu spadło w hrabstwie Erie. Jak podaje amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna (NWS) najwięcej śniegu, 195 cm, spadło w miejscowości Orchard Park.

Gubernator stanu, Kathy Hochul poprosiła o pomoc amerykańską Gwardię Narodową. Do pomocy ostatecznie wysłano około 150 żołnierzy. Gubernator stanu przekazała dodatkowo, że na drogach odnotowano prawie 90 kolizji.

Zakaz poruszania się samochodem wprowadzono w czwartek w kilku miejscowościach, co pomogło uniknąć większej ilości kolizji i wypadków. Mark Poloncarz, przedstawiciel władz hrabstwa Erie przekazał, że większość mieszkańców posłuchała próśb służb dotyczących powstrzymania się od podróży i pozostała w domach.

Niestety, dwie osoby zmarły, najprawdopodobniej na atak serca przy odśnieżaniu.

Swoją relację z Buffalo w stanie Nowy Jork, gdzie uderzyła śnieżyca, przeprowadził także znany łowca burz i ekstremalnych zjawisk pogodowych, dr Reed Timmer:

Miejscami powstawały także śnieżne tunele.

Szkody, odwołane loty i brak prądu

Na lotnisku Buffalo Niagara (IATA: KBUF) spadł prawie metr śniegu. Odwołanych zostało około 70 procent wszystkich lotów. W miejscowościach Orchard Park i West Seneca część mieszkańców nie miała dostępu do energii elektycznej. W wyniku intensywnych opadów śniegu doszło także do częściowego zapadnięcia się budynku w mieście Hamburg. Nie ma jednak informacji o rannych czy ofiarach tego zdarzenia. Zamknięte były szkoły, biblioteki publiczne czy urzędy.

To jednak nie koniec opadów. Jak informuje wspomniany wcześniej dr Reed Timmer, kolejna porcja intensywnych opadów ponownie występuje w rejonie Buffalo. Może spaść kolejne 20-25 cm (a lokalnie nawet więcej) świeżego, ciężkiego śniegu powodującego kolejne szkody i przerwy w dostawach prądu.

Grafika ilustracyjna: twitter.com / weather_buffalo / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group