sls nasa nie poleci w terminieSLS nie poleci w terminie. NASA usuwa usterki

NASA nie ma szczęścia w budowie swojej nowej rakiety. Space Launch System (SLS), bo o niej mowa, zalicza kolejny poślizg. Po latach opóźnień, misja Artemis 1 ponownie najpewniej zostanie przełożona. Rakieta musi wrócić do hangaru w celu przeprowadzenia napraw. Zmianom poddana też będzie wieża startowa.

SLS trafiła nieco ponad miesiąc temu na swoje stanowisko startowe. Specjaliści NASA planowali przeprowadzić symulowane odliczanie do startu, w którym miało się także zawierać testowe tankowanie rakiety z użyciem ciekłego wodoru i ciekłego tlenu, a także przeprowadzenie testu systemów bezpieczeństwa i procedur. Całość miała się zakończyć na 10 sekund przed końcem próbnego odliczania.

 

Co poszło nie tak w teście SLS? 

Z powodu pogody i problemów technicznych, NASA przeprowadziła trzy kolejne próby. Podczas nich pojawił się problem z zaworem helu. Kierownictwo zadecydowało więc o skróceniu testu i przeprowadzeniu próby tankowania głównego stopnia rakiety. Niestety i tym razem nie obyło się bez problemów. Po zatankowaniu około 5 procent pojemności zbiornika, doszło do wycieku wodoru. Stało się tak, pomimo przeprowadzenia niezbędnych testów przed próbą, podczas których nie odnotowano niepokojących uszkodzeń czy nieszczelności.

Teraz rakieta SLS powróci do hangaru w celu wymiany nieszczęsnego zaworu, a także przeprowadzenia niezbędnych modyfikacji. Zmiany mają także dotknąć samej wieży startowej i systemu tankowania rakiety. Niestety, termin startu ulegnie najpewniej opóźnieniu. Pierwotnie planowany był początek czerwca, obecnie szacuje się, że będzie to przełom czerwca i lipca. Mamy także nadzieje, że to już ostatnie problemy jakie napotkają na swojej drodze inżynierowie odpowiedzialni za program Artemis 1.

Powrót na Księżyc

Rakieta SLS to część programu załogowych lotów na Księżyc. W ramach projektu Artemis już w 2024 lub 2025 ludzie powrócą na Srebrny Glob, jednak tym razem na stałe – NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i prywatnymi firmami zbuduje na orbicie naszego naturalnego satelity stację orbitalną Lunar Gateway. Na powierzchni z kolei stanie stała baza.

Poza lotami załogowymi, SLS wyniesie także część modułów stacji, oraz zaopatrzenie na powierzchnię Księżyca. W planie są również misje z satelitami, jednak przynajmniej część z nich stoi pod znakiem zapytania z powodu późnień w budowie rakiety, oraz konkurencji ze strony powstającego statku Starship firmy SpaceX. Warto dodać, że zmodyfikowana wersja Starshipa ma posłużyć jako lądownik w programie Artemis.

Pierwszy lot, oznaczony jako Artemis 1 ma być bezzałogowy i będzie próbą całego zestawu Orion i SLS. Misja Artemis 2 będzie już lotem z załogą na orbitę wokół Księżyca. Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nastąpi podczas lotu Artemis 3, w którym na Księżycu stanie pierwsza kobieta. Projekt Artemis to także powrót Amerykanów poza niską orbitę Ziemi, jak i szansa dla innych narodów na eksplorację Srebrnego Globu.

Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group