Siódmy lot testowy statku Starship! [RELACJA LIVE]Siódmy lot testowy statku Starship! [RELACJA LIVE]

Przed nami siódmy lot testowy statku Starship. To zatem kolejny historyczny moment, w którym SpaceX spróbuje wynieść na orbitę nie tylko prototyp rakiety, ale także symulator ładunku. Dzisiejszą próbę wykona Starship S33 oraz Booster 14! FAA wydała licencję startową, a według słów Elona Muska, firma jest gotowa do tego milowego kroku. Czy tym razem misja zakończy się pełnym sukcesem?

Choć już wcześniej pojawiały się informacje o możliwej dacie startu, nie była ona pewna. Teraz jednak można już śmiało zakładać, że to, na co czeka ogromna rzesza fanów lotów kosmicznych czy firmy SpaceX, wydarzy się już dziśFAA wydało licencję startową, więc możliwy będzie siódmy w historii lot testowy z ośrodka STARBASE w Boca Chica w Teksasie. Wprowadzone przez firmę zmiany dają nadzieję na to, że zakończy się on pełnym sukcesem.

Siódmy lot testowy statku Starship

Podczas tego startu po raz pierwszy przetestowany zostanie nowej generacji statek Starship (Block 2), który został poddany licznym modyfikacjom i ulepszeniom. Klapy w przedniej części pojazdu zmniejszono i przesunięto bardziej do przodu, z dala od osłony termicznej, co ogranicza ich narażenie na wysokie temperatury podczas wejścia w atmosferę i upraszcza działanie mechanizmów. Zmodernizowano również system napędowy, zwiększając pojemność paliwa o 25%, zastosowano izolację próżniową w przewodach, a także całkowicie przeprojektowano system zasilania próżniowych silników Raptor. Dodatkowo usprawniono system awioniki odpowiedzialny za sterowanie zaworami i czujnikami. Osłona termiczna składa się z najnowszej generacji płytek i została wyposażona w dodatkową warstwę ochronną na wypadek ich uszkodzenia lub odpadnięcia.

System awioniki pojazdu został gruntownie zmodernizowany, co otwiera nowe możliwości i zwiększa redundancję, umożliwiając realizację bardziej złożonych misji. Wprowadzono wydajniejszy komputer pokładowy, zintegrowane anteny umożliwiające korzystanie z systemu Starlink oraz nawigacji satelitarnej, a także zapewniające zapasową łączność radiową. Przeprojektowano również systemy nawigacji inercyjnej i śledzenia gwiazd oraz ulepszono zasilanie poszczególnych komponentów statku. Obecnie pojazd wyposażono w ponad 30 kamer, a dzięki systemowi Starlink może przesyłać dane z przepustowością przekraczającą 120 Mbit/s na każdym etapie lotu.

Jeśli warunki pogodowe, stan techniczny pojazdu, oraz wszelkie zgody i procedury zostaną w pełni wdrożone, SpaceX będzie mogło przeprowadzić test już w czwartek, 16 stycznia! Należy przy tym pamiętać, że w trakcie odliczania, podobnie jak w przypadku niemal każdego lotu kosmicznego, może być konieczne przerwanie próby. Z drugiej jednak strony, SpaceX niejednokrotnie udowadniało, że potrafi działać nieszablonowo, a jednocześnie zgodnie z obowiązującym ich prawem. Pierwotnie planowano start w środę, jednak ze względu na pogodę, termin startu został przesunięty.

Okno startowe otwarte będzie od godziny 23:00 czasu Polskiego i potrwa około 60 minut.

Plan misji jest zbliżony do poprzedniego, szóstego lotu testowego. Po separacji stopni, booster ma powrócić na miejsce startu, gdzie zostanie przechwycony przez ruchome ramiona zamontowane na wieży startowej. Po raz kolejny przewidziano uruchomienie pojedynczego silnika Raptor na orbicie w drugim stopniu rakiety. Dodatkowo, tym razem zaplanowano wypuszczenie z przedziału ładunkowego dziesięciu symulatorów ładunku – makiet satelitów Starlink.

Po raz pierwszy w boosterze zostanie użyty silnik Raptor, który przeszedł już próbę podczas piątego testowego lotu rakiety. Wieża startowa została również zmodernizowana, aby zwiększyć niezawodność mechanizmu chwytania oraz zabezpieczyć czujniki na ramionach przed uszkodzeniem w trakcie startu, co mogłoby uniemożliwić przechwycenie rakiety po jej powrocie.

Tak będzie przebiegać proces startu i lądowania samej rakiety nośnej Super Heavy oraz statku Starship. Po raz kolejny podjęta będzie próba odzyskania rakiety nośnej, Starship Heavy. Według planów SpaceX drugi stopień, Starship ma wejść w atmosferę nad powierzchnią Oceanu Indyjskiego.

Czwarty lot testowy SpaceX Starship. Transmisja na żywo

Transmisja prowadzona będzie z Boca Chica w Teksasie. Relację live znajdziecie tutaj:

oraz na koncie SpaceX na portalu X.

Po serii udanych skoków z eksperymentalnymi silnikami Raptor, SpaceX wykonało loty próbne egzemplarzy SN8SN9SN10, SN11 i SN15. Pierwsze dwa loty loty zakończyły się eksplozją przy lądowaniu, jednak pozostałe cele zostały spełnione i testy można uznać za w większości udane. SN10 został zniszczony już po lądowaniu, a SN11 został unicestwiony zdalnie po ostatnim manewrze flip. Starship S20 nie poleci w kosmos, obecnie stoi on na terenie “rakietowego ogrodu” w Boca Chica. Prototyp S21 został zezłomowany. Niebawem swoją rundę testów statycznych, w tym testów silników rozpoczną kolejne, ulepszone prototypy.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Grafika ilustracyjna: x.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group