Pod koniec tygodnia w Polsce ponownie może się pojawić silny wiatr. Choć wyliczenia modeli pogodowych są jeszcze nieco rozbieżne, już teraz można wstępnie określić, gdzie można się spodziewać najsilniejszych porywów. Co dokładnie przyniosą kolejne dni?
Wraz z powrotem do cyrkulacji strefowej (zachodniej), na pogodę ponownie zaczęły wpływać niże atlantyckie. Pojawiła się w Polsce odwilż i kolejna porcja opadów deszczu, a w najbliższych dniach pojawi się więcej dynamiki w pogodzie, czego efektem będzie silny wiatr.
Silny wiatr w Polsce. Gdzie dokładnie?
Według aktualnych wyliczeń najpopularniejszych modeli pogodowych, najbardziej narażone na silny wiatr będzie Wybrzeże. To tam według modelu GFS może wystąpić wiatr osiągający w porywach do 90 – 100 km/h. W głębi lądu porywy nie powinny przekraczać z kolei 50/60 km/h. Co istotne, według wspomnianego, amerykańskiego modelu pogodowego, wiać miało by od popołudnia w sobotę, 16 grudnia do wieczora w niedzielę, 17 grudnia, gdzie nastąpiła by chwila uspokojenia, a potem kolejne wietrzne godziny, już na początku kolejnego tygodnia.

Według europejskiego modelu ECMWF porywy wiatru będą słabsze, osiągające 70- 80 km/h. W głębi lądu porywy nie powinny osiągać więcej niż 50- 60 km/h. Także ten model pogodowy sugeruje silniejszy wiatr na początku kolejnego tygodnia, jednak słabszy aniżeli w przypadku wyliczeń modelu GFS.

Także model ICON sugeruje porywy mogące osiągać 100 km/h w północnej Polsce, na Wybrzeżu. Według tego modelu prognostycznego, silniejszego wiatru mogli by się spodziewać także mieszkańcy południowo- zachodniej Polski, a zwłaszcza obszarów górskich. Tym samym model ICON jest dość zbieżny z wyliczeniami amerykańskiego GFS-a.

Jak faktycznie będzie czasie weekendu? Będziemy śledzić kolejne wyliczenia, a szczegóły pojawią się na łamach IncusMeteo.
Co jeszcze czeka nas w kolejnych dniach?
Kolejne dni to kontynuacja przelotnych opadów deszczu, ale także deszczu ze śniegiem i śniegu. Nie będzie to jednak żaden atak zimy, a ponowne, chwilowe ochłodzenie. Tak wygląda to w wyliczeniach modelu ECMWF:

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
