Silny wiatr, lokalnie gwałtowne burze i opady. Wydano alerty pogodoweSilny wiatr, lokalnie gwałtowne burze i opady. Wydano alerty pogodowe

We wtorek i w nocy z wtorku na środę pogoda przyniesie silny wiatr, lokalnie gwałtowne burze i intensywne opady deszczu. Nie wyklucza się także wystąpienia opadów gradu. Wydano alerty pogodowe i prognozy burzowe. Gdzie pogoda będzie najgroźniejsza? Sprawdzamy prognozy i ostrzeżenia!

Pojawiły się już alerty pogodowe przed silnym wiatrem i burzami na wtorek i noc z wtorku na środę (3.10 i 3/4.10.2023). Pogoda będzie dynamiczna, miejscami niebezpieczna. Wiatr i burze mogą powodować szkody materialne czy przerwy w dostawach prądu. Gdzie sytuacja może być najpoważniejsza?

Silny wiatr, burze i opady. Są alerty pogodowe

IMGW – PIB (Państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) wydał prognozę burzową na najbliższe godziny. Czytamy w niej, że wieczorem i w nocy przez Polskę przemieszczał się będzie front chłodny, za którym napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze. Poza dużym kontrastem temperatury wystąpi też silny przepływ powietrza (nisko troposferyczny prąd strumieniowy). W takich warunkach wzdłuż frontu, w osi dobrze wyrażonej zatoki, prawdopodobnie rozwinie się liniowy układ burzowy, któremu towarzyszyć będą silne porywy wiatru. Front na zachodzie i południowym zachodzie pojawi się około godziny 20:00 i tutaj zjawiska będą najsilniejsze: porywy wiatru osiągać około 100 km/h. W miarę przemieszczania się frontu na wschód może nieco on osłabnąć, ale nadal możliwe będą silne porywy do około 80 km/h. Burzom towarzyszyć będą także miejscami silne opady deszczu oraz opady gradu, ale głównym zagrożeniem będzie silny wiatr.

Wydano także ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową  oraz ostrzeżenie pogodowe przed silnym wiatrem, która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać w zachodniej części Polski.

We wtorek późnym popołudniem, oraz w nocy z wtorku na środę prognozowane jest przejście układu burzowego, związanego z aktywnym, chłodnym frontem atmosferycznym i zatoką niżową tworzącego się nad południową Skandynawią niżu Noah. Najsilniejsze burze pojawią się w obszarze średniego zagrożenia burzowego (pomarańczowa strefa), obejmującym pas od Ziemi Lubuskiej po Pomorze Gdańskie i Warmię. Z systemem związane będą silne porywy wiatru, lokalnie dochodzące do 90-100 km/h na całej jego szerokości. Burzom towarzyszyć będzie również silny opad deszczu, miejscami nie wykluczamy gradu. Przy tak dużej dynamice przechodzącego układu, niewykluczony jest przypadek lokalnego incydentu wiatrowego, związanego z silnym wiatrem prostoliniowym lub tornadem szkwałowym (prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale nie można go wykluczyć). Burze i sam układ będą mało aktywne elektrycznie, wyładowania atmosferyczne wystąpią lokalnie, a w wielu miejscach nie zagrzmi wcale. Na Bałtyku prognozowany jest sztorm i możliwa cofka. Pierwsze wyładowania powinny paść późnym popołudniem, a szczyt aktywności frontu przypadnie na godziny wieczorne i wczesnonocne. W drugiej połowie nocy, front powinien znacznie osłabnąć.

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group