Silny wiatr, intensywne opady i możliwe burze. Ostrzeżenie pogodowe Sieci Obserwatorów BurzSilny wiatr, intensywne opady i możliwe burze. Ostrzeżenie pogodowe Sieci Obserwatorów Burz

W piątek przez Polskę przejdzie płytki, ale zasobny w wilgoć układ niskiego ciśnienia o nazwie Pit II. Niż przyniesie silne opady śniegu w zachodniej, południowej i centralnej części naszego kraju, omijając jedynie północny wschód. Wraz ze spadkiem, a później ponownym wzrostem ciśnienia, ponownie nasili się wiatr, głównie w zachodniej połowie Polski. Porywy na nizinach sięgną na ogół do 60 km/h, lokalnie przekroczą 70 km/h, zwłaszcza w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych z opadami. Nad samym morzem i na wyżynach powieje do 80 km/h, w górach ponad 100 km/h. Odradzamy więc górskie wycieczki, zwłaszcza że obowiązują alerty lawinowe. Dodatkowo za linią frontów, związanych z niżem, napłynie świeża masa powietrza polarnomorskiego, w którym ponownie mogą rozwijać się lokalne burze. Nie wykluczone, że także w obszarze frontów uformują się klastry burz, bądź formacja liniowa. Wówczas poza wyładowaniami, miejscami mogą pojawić się silne porywy wiatru, lokalnie powodujące szkody, oraz intensywne opady wszelkiego rodzaju.

Prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz
Prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz
Ostrzeżenie pogodowe Sieci Obserwatorów Burz
Ostrzeżenie pogodowe Sieci Obserwatorów Burz

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group