Silny wiatr i oblodzenie. Nowe alerty pogodowe IMGWSilny wiatr i oblodzenie. Nowe alerty pogodowe IMGW

W związku z trudnymi warunkami pogodowymi panującymi w Polsce, wydane zostały kolejne ostrzeżenia pogodowe. IMGW wydał alerty, obejmujące między innymi silny wiatr i oblodzenie w znacznej części kraju. Również w kolejnych dniach możemy się spodziewać trudnych warunków.

Zimowa aura nie opuszcza naszego kraju. Mróz, śnieg i silny wiatr to nie jedyne zjawiska z którymi musimy się w ostatnich godzinach mierzyć. W wielu regionach kraju pojawiły się marznące opady deszczu i oblodzenie, które spowodowały między innymi wielogodzinne opóźnienia na kolei i w lotnictwie. Niestety gołoledź może występować także w kolejnych godzinach. Część kraju powinna się także szykować na silny wiatr.

Silny wiatr i oblodzenie – nowe alerty IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed aż czterema zjawiskami, które w sumie obejmą cały kraj. Największy obszar obejmuje ostrzeżenie przed oblodzeniem, które nie jest prognozowane jedynie na północnym wschodzie Polski. Tam jednak nadal mają występować marznące opady, które w kolejnych godzinach mogą przeobrazić się w oblodzenia. Dodatkowo w części zachodniej i centralnej możliwe będą silne porywy wiatru, a na południu, wezbrania rzek.

silny wiatr i oblodzenie alerty imgw
Alerty pogodowe – Oblodzenie – IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Jak czytamy w komunikatach IMGW, prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, lokalnie około -6°C, temperatura minimalna przy gruncie około -4°C, lokalnie -7°C. Ujemna temperatura powietrza utrzyma się miejscami do czwartku 12.01.2024. Dodatkowo, w części zachodniej i centralnej Polski prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości około 30 km/h, w porywach do 70 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Zdecydowanie spotęguje on uczucie chłodu.

silny wiatr i oblodzenie alerty imgw
Alerty pogodowe – Silny wiatr – IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Na północnym wschodzie prognozowane są słabe, okresami umiarkowane, opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Miejscami nadal występują marznące opady deszczu lub mżawki powodujące gołoledź, jednak ich natężenie stopniowo słabnie. Do godzin wieczornych w dalszym ciągu należy się spodziewać opadów marznących, zwłaszcza na wschodzie regionu. Uwaga, na drogach i chodnikach ślisko! Na terenach górskich z kolei przewiduje się roztopy. Mogą one prowadzić do znacznego wezbrania stanu wód w rzekach. Jest to szczególnie niebezpiecznie na wyżynnych i górskich, wartkich ciekach wodnych.

silny wiatr i oblodzenie alerty imgw
Prognoza zagrożeń pogodowych IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Dodatkowo obowiązują alerty hydrologiczne na wybrzeżu, oraz licznych rzekach centralnej i południowej Polski, zwłaszcza w zlewni Odry, Bzury, górnej Warty i Nysy Łużyckiej. Na wybrzeżu i w Zalewie Szczecińskim, wysokie wypełnienie Bałtyku, oraz prognozowana sytuacja hydrologiczna, mogą powodować wzrost stanu wód w ujściach rzek, czy na terenach leżących na poziomie morza.

Prognoza zagrożeń IMGW

W kolejnej części bieżącego tygodnia IMGW przewiduje wydawanie kolejnych alertów. Prognoza zagrożeń obejmuje cały kraj. Na ten moment prognoza dotyczy opadów marznących, silnego wiatru, mrozu, roztopów, oblodzenia i intensywnych opadów śniegu. Część z nich może osiągnąć 2 stopień.

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group