Początek października przyniesie silny wiatr, front atmosferyczny, a miejscami także i burze. Wiatr w porywach może osiągać nawet 90 km/h. Może się także rozwinąć struktura liniowa niosąca jeszcze silniejsze podmuchy. Pojawi się także krótkie, ale silne ocieplenie, podczas którego temperatura może poszybować nawet do 28-29 stopni Celsjusza. Nie wykluczone, że padnie rekord absolutny dla października.
Początek października przyniesie dynamiczną i zmienną aurę. Początkowo pojawi się ocieplenie z być może rekordowymi temperaturami dla tego miesiąca. Ciepła masa szybko zostanie wyparta z terenu naszego kraju przez nacierający front chłodny. Pojawi się silny wiatr, na Bałtyku sztorm. Dodatkowo występować będą silne opady deszczu, miejscami może spaść także grad, czy lokalne burze.
Silny wiatr w Polsce
Pogoda w Polsce zmieni się za sprawą zatoki niskiego ciśnienia związanej z centrum niżu “Noah”, które znajdzie się na północ od Polski. W ciągu dnia pojawi się więcej chmur, a początkowo na północnym- zachodzie kraju wzrośnie prędkość wiatru. Z czasem front, który przyniesie także opady deszczu i burze, wędrować będzie dalej, na południowy- wschód kraju. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się w nocy z wtorku na środę. W porywach może on osiągać nawet 90 km/h. W przypadku powstania struktury liniowej, porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze.


Nie wykluczone, że wiatr będzie wyrządzać punktowe szkody materialne. Możliwe będą także utrudnienia w ruchu lądowym, morskim i lotniczym. Należy się przygotować na możliwe przerwy w dostawie prądu, czy czasowe zamknięcie dróg z powodu połamanych gałęzi. Zalecamy szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas nocnych i porannych podróży w środę.
Front atmosferyczny i burze
Wraz z zatoką niskiego ciśnienia pojawi się chłodny front atmosferyczny. To on będzie wypierać bardzo ciepłą jak na październik masę powietrza na wschód. Modele pogodowe wskazują, że we wtorek temperatura może osiągnąć 28-29 stopni Celsjusza. Ze względu na prognozowane warunki, mogą pojawić się burze. Im bliżej północnej Polski, tym większa szansa na wystąpienie zjawisk konwekcyjnych. Największym zagrożeniem będą punktowo intensywne opady deszczu i wspomniany wiatr. Część modeli pogodowych sugeruje powstanie struktury liniowej. Burze mogą nieść także opady gradu.


Silny wiatr – jest prognoza zagrożeń
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już na wtorek prognozę zagrożeń przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidywane są w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, oraz w północnych powiatach województw lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Mocno wiać może także w powiatach wyżynnych i górskich województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Dodatkowo IMGW spodziewa się wzrostu stanów wód we wschodniej części wybrzeża, oraz na Zalewie Szczecińskim.
Jakie będą kolejne dni w kraju? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na cały tydzień:
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
