Najbliższy tydzień będzie się cechować dużą zmiennością pogody – wahaniami ciśnienia, silnym wiatrem i opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Gdzie dokładnie pogoda może być najgroźniejsza?
Modele pogodowe już od kilku dni wskazują na to, że w okolicach 22 i 23 grudnia (piątek i sobota), tuż przed samą Wigilią, będziemy mieli do czynienia z wędrówką głębokiego niżu (prognozowane ciśnienie w jego centrum może osiągnąć poniżej 950 hPa). Centrum cyklonu przejdzie na północ od naszego kraju, jednak będzie miał on znaczny wpływ na aurę w Polsce.
Czego dokładnie można się spodziewać? Przede wszystkim silnego wiatru, mogącego osiągać na Wybrzeżu w porywach ponad 100-110 km/h. Według aktualnych prognoz w głębi lądu porywy będą mogły także przekraczać 100 km/h Przy tak prognozowanej dynamice, nie wykluczone, że pojawią się także burze. Ponadto wystąpią opady – od deszczu po śnieg.
Uwaga! Sytuacja jest rozwojowa! – wszystko zależy od faktycznego ulokowania niżu i jego głębokości! Warto wcześniej zaplanować przedświąteczne aktywności. Będziemy się przyglądać kolejnym wyliczeniom modeli pogodowych na najbliższe dni. Stosowne ostrzeżenia wydane zostaną dzień wcześniej.
O szczegółach będziemy informować w kolejnych komunikatach i opracowaniach na naszym profilu, w aplikacji i na stronie internetowej.
Poniżej porównanie wyliczeń modelu GFS i ECMWF na dzień 17.12.2023


Jak przygotować się przygotować na wystąpienie silnego wiatru?
Wichura. Jak się przygotować? Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
- przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.
Podczas wichury:
- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
- jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
- nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
- nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
- zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Po wichurze:
- poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
- pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
- uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
- zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
- wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
