Silny mróz nawet do -20 stopni wystąpi w Polsce. To m.in. pokłosie rozpadu wiru polarnego. Już teraz w części Europy występują bardzo niskie temperatury. Mroźno będzie także na terenie Polski Gdzie i kiedy może się pojawić tak silny mróz?
Zima na dobre przypomniała sobie o naszym kraju. W Polsce wystąpi silny mróz nawet do do -20 stopni Celsjusza. Dawno nie widziane bardzo niskie temperatury występować będą m.in. dlatego, że doszło do nagłego ocieplenia stratosferycznego (SSW), a w efekcie osłabienia i rozpadu wiru polarnego (PV).
Silny mróz do -20 stopni
Epizod z bardzo niskimi temperaturami na terenie naszego kraju przed nami. Aktualne prognozy wskazują na to, że temperatura spadnie do okolic -18 / -20 stopni Celsjusza, przy gruncie może być jeszcze niższa. Tak niską temperaturę odczują początkowo jedynie mieszkańcy północno- wschodniej Polski, jednak niewykluczone, że w nocy z poniedziałku na wtorek (8/9.01.2024) termometry zbliżą się do -20 stopni także w południowej i południowo- wschodniej Polsce. W weekend spływ mroźnej masy powietrza będzie już odczuwalny praktycznie wszędzie. Oznacza to także, że pojawi się całodobowy mróz.
Tak wygląda prognozowana temperatura na najbliższe dni według modeli ECMWF oraz ICON:


Czym jest wir polarny ?
Wir polarny (zwany też wirem nocy polarnej) to układ niskiego ciśnienia występujący w okresie zimowym nad biegunami. Pojawia się około października nad Arktyką, a pół roku później nad Antarktydą. Jest on ograniczony przez prąd strumieniowy, który zamyka zimne powietrze polarne w obszarze okołobiegunowym, nie pozwalając na wymianę ciepła z atmosferą w niższych szerokościach geograficznych. Wir znajdujący się nad Antarktydą jest silniejszy i stabilniejszy niż jego odpowiednik nad Arktyką. Powietrze wewnątrz wiru ma temperaturę od -65 do -85 °C nad Arktyką i osiąga niższe wartości nad Antarktydą. Temperatura -85 °C i niższa sprzyja powstawaniu polarnych chmur stratosferycznych. Wir polarny podlega ciągłym zmianom, wywoływanym przez powietrze wznoszące się z troposfery i fale atmosferyczne, tworzące się w pobliżu dużych łańcuchów górskich i na granicy między lądem a morzem. Fale Rossby’ego erodują brzeg wiru polarnego, odłączając od niego mniejsze obszary zimnego powietrza. Silne fale potrafią rozbić go na mniejsze układy wirów i doprowadzić do jego wcześniejszego zaniku. Czasami części arktycznego wiru polarnego, zepchnięte na południe, osiągają nawet 30° szerokości geograficznej północnej.

Jaka pogoda na weekend?
Mróz i lokalnie intensywne opady śniegu. Prognoza na weekend
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.
Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
