Silne burze, intensywne opady i grad. Prognoza na weekendSilne burze, intensywne opady i grad. Prognoza na weekend

Przełom maja i czerwca przyniesie kolejne silne burze, intensywne opady deszczu oraz grad. Burze będą mogły powodować szkody materialne, głównie zalania i podtopienia. Może pojawić się także silny wiatr. Gdzie pogoda będzie najgroźniejsza? Jaką temperaturę pokażą termometry? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na weekend. 

Dynamiczna aura nie odpuszcza. Nad Polską pojawiają się kolejne silne burze z nawalnymi opadami deszczu, opadami dużego gradu, a także z silnym wiatrem. Nie inaczej będzie w weekend. Sprawdzamy najnowsze prognozy na sobotę i niedzielę w Polsce.

Silne burze, nawalne opady i grad

Sobota przyniesie kolejną porcję miejscami silnych, dobrze uwodnionych burz. Ponownie pojawią się intensywne, miejscami nawalne opady deszczu, grad i wysoka aktywność elektryczna burz. Zjawiska będą występować na przeważającym obszarze kraju, ale ich największa intensywność spodziewana jest od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką po Mazowsze. Silne burze mogą się też rozwinąć na Ziemi Lubuskiej, a później także w centrum i na północnym – wschodzie kraju. Grzmieć i padać będzie mogło także w nocy, głównie w południowej części Wielkopolski, na Dolnym Śląsku, a także na Kujawach, Warmii i Mazurach oraz na Lubelszczyźnie. Zachęcamy do śledzenia kolejnych prognoz burzowych wydawanych przez Sieć Obserwatorów Burz. 

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 1 czerwca 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 1 czerwca 2024 r. Model: ECMWF

Termometry pokażą tego dnia do 22/24 stopni od Ziemi Lubuskiej i Pomorza, po Kujawy i Warmię i Mazury, a także częściowo Podlasie. W pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką po Mazowsze zobaczymy od 18 do 20/22 stopni Celsjusza. Od Opolszczyzny po Podkarpacie zobaczymy do 22-24 stopni, a na Lubelszczyźnie do 26, lokalnie nawet nieco więcej. W nocy w niemal całym kraju od 14 do 16 stopni, chłodniej, 12/14 stopni w górach.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 1 czerwca 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 1 czerwca 2024 r. Model: ECMWF

Kolejny burzowy dzień, możliwe silne opady i grad

Niedziela będzie kolejnym dniem z burzami nad Polską. Podobnie jak w ostatnich kilku dniach pojawią się dobrze uwodnione burze, niosące silny opad deszczu i grad. Jak wynika z aktualnych prognoz, najwięcej burz może się pojawić od Warmii i Mazur przez Kujawy po Wielkopolskę. Zagrzmieć będzie jednak mogło w pozostałych regionach. Najspokojniej powinno być nad samym Bałtykiem. Burze na ogół zanikną wieczorem, jednak na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie mogą występować opady deszczu, niewykluczone, że w towarzystwie wyładowań atmosferycznych. Także w niedzielę burze mogą powodować liczne szkody materialne – zalania i podtopienia, zagrożeniem będzie też grad.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 2 czerwca 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 2 czerwca 2024 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy w zdecydowanej większości kraju od 18 do 22/24 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie nad Bałtykiem oraz w górach. W nocy najchłodniej będzie na zachodzie i na krańcach południowych, do 12 stopni. Na pozostałym obszarze od 14 do 16 kresek powyżej zera.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 2 czerwca 2024 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 2 czerwca 2024 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group