wichura Wyspy Brytyjskie

Sezon atlantyckich, głębokich niżów rusza na dobre. Po niszczącej burzy Alex, silna wichura pędzi na Wyspy Brytyjskie. Choć już teraz mocno wieje, to kolejne godziny przyniosą sztorm i ulewy w pozostałych regionach Wielkiej Brytanii i Irlandii. Na horyzoncie widać już kolejny sztorm, tym razem związany z huraganem.

Około 600 km na zachód od Stornoway w Szkocji i 700 km na północny zachód od wybrzeży Irlandii, znajduje się głęboki niż Barbara (Lucy). Oddziałuje już od godzin nocnych na Wyspy Brytyjskie, szczególnie na Irlandię. Maksymalne porywy Szkoci mają już za sobą, jednak Anglia, Walia i Irlandia dopiero dziś (24.10) czeka krótkie, ale silne uderzenie wiatru. Porywy miejscami przekroczą 95 km/h na nizinach. Do tego dojdą intensywne opady deszczu i miejscami burze. Szykują się więc utrudnienia w transporcie, zwłaszcza lotniczym i morskim.

Wichura Barbara zmierza nad Wyspy Brytyjskie

Aktualne ciśnienie w centrum sztormu Barbara wynosi 952 hPa. Zacznie jednak jeszcze dziś rosnąć – wieczorem wyniesie 954 hPa, a w niedzielę (25.10) w południe wzrośnie do 963 hPa. To jednak nie oznacza, że wiatr będzie słabnąć. Przez Wyspy Brytyjskie przejdzie dziś front chłodny z lokalnym zafalowaniem. W jego linii pojawią się dość krótkie, ale silne porywy wiatru, wraz z intensywnym deszczem i lokalnie burzami. Porywy sięgną przeważnie 80-90 km/h, jednak miejscami wiatr osiągnie przeszło 110 km/h w porywach. W górach wiać będzie jeszcze mocniej.

Prognozowany jest sztorm, który może utrudnić, lub uniemożliwić komunikację morską i lotniczą, zwłaszcza ruch lokalny. Również loty międzynarodowe mogą być odwołane, przekierowane, lub opóźnione. Utrudnienia szykują się także w ruchu lądowym, w tym na kolei, która może notować opóźnienia z powodu przerw w dostawach prądu, czy zatarasowaniu torów powalonymi drzewami. Opady mogą powodować utrudnienia, ale krótkotrwałe. Groźniejsze będą burze, powodujące silny wiatr szkwałowy i wyładowania.

Na horyzoncie huragan Epsilon

Wichury utrzymają się na Wyspach Brytyjskich, głównie w centrum i na południu regionu, do nocy z poniedziałku na wtorek. Wcześniej silny wiatr i sztorm dotrą do Danii, południowej Norwegii i nad Benelux. Jednak już we wtorek wiatr nad Wyspami i Zatoką Biskajską ponownie się nasili. Nadciąga bowiem huragan Epsilon. Zanim dotrze do Europy, stanie się burzą subtropikalną, lub głębokim niżem atlantyckim. Silny wiatr, z przerwami, utrzyma się nad regionem do soboty (31.10).

Wcześniej jednak, w piątek (30.10) wtórny niż związany z Epsilonem, przejdzie nad Bałtykiem. Prognozowany jest wówczas silny wiatr i sztorm, głównie na północy Polski. Prognozowane obecnie porywy sięgną na wybrzeżu do 80 km/h, na otwartym morzu ponad 100 km/h. Na prognozy i ostrzeżenia przyjdzie jeszcze czas, sytuacja jest bowiem jeszcze niepewna.

Zdjęcie ilustracyjne: Windy
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group