rychły atak zimyRychły atak zimy? Nic z tego! Uwaga na kolejne clickbaity

Popularne media po raz kolejny wieszczą rychły atak zimy. A co mówią najnowsze odsłony modeli pogodowych? Poza górami, przynajmniej na razie opady śniegu czy atak zimy nam nie grożą. W wyliczeniach modeli długoterminowych widać już jednak pewne zmiany. Co zatem nas czeka? 

Media cały czas próbują straszyć swoich czytelników nadciągającym kataklizmem w postaci zimy stulecia. Ostatnio jednak pojawiły się także nagłówki mówiące o tym, że zimy nie będzie w tym roku wcale. W ciągu najbliższych dni ataku zimy nie widać. Nie oznacza to jednak, że śnieg w Polsce się nie pojawi.

Rychły atak zimy? Nic z tego!

Popularne portale znów wieszczą rychły atak zimy. Niestety, znów mamy do czynienia z typowymi clickbaitami. Wyliczenia modeli pogodowych wskazują, że w najbliższych dniach śniegu w Polsce mogą oczekiwać co najwyżej mieszkańcy obszarów górskich. Tam już od kilku dni przybywa śniegu, co należy oczywiście brać pod uwagę przy planowaniu górskich wycieczek.

Każdy z przytoczonych przez Jarosława Turałę artykułów to typowy clickbait. Jest tego oczywiście znacznie więcej.

rychły atak zimy
Prognozowana pokrywa śnieżna do niedzieli, 12 listopada. Model: ECMWF

Kiedy spadnie śnieg? Prognozy długoterminowe

Opadów śniegu na większą skalę w wyliczeniach popularnych modeli długoterminowych, śnieg może się pojawić na większą skalę dopiero w połowie listopada. Na swoim profilu w portalu X / Twitter informuje dziś Centrum Modelowania Matematycznego IMGW – PIB:

Jeśli więc nie wymieniliście jeszcze opon, już czas zacząć o tym myśleć.

Tak wygląda aktualnie prognozowana ilość śniegu w poniedziałek, 20 listopada. Warto mieć jednak na uwadze, że to bardzo wstępne wyliczenia i na pewno ulegną one dalszym korektom:

rychły atak zimy
Prognozowana pokrywa śnieżna w poniedziałek, 20 listopada 2023 r. Model: GFS

Radar opadów śniegu znajdziesz także na naszej stronie:

Radar opadów śniegu. Gdzie pada śnieg? Najlepsza mapa radarowa z opadami śniegu

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group