Największy port lotniczy w Polsce – stołeczne lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest jedynym portem lotniczym w naszym kraju z dwoma, utwardzonymi drogami startowymi. Drogi startowe nr. 1 (11/29) i 3 (15/33) krzyżują się mniej więcej w połowie, przez co załogom samolotów łatwiej startować i lądować z czołowym, bardziej sprzyjającym wiatrem. Od kilku dni używana jest jednak tylko droga startowa nr. 3 – trwa bowiem remont pasa startowego 11/29 na Okęciu. Z tego powodu nad północno-zachodnią częścią Warszawy, w tym nad Bemowem, lata więcej samolotów pasażerskich. Do kiedy potrwa naprawa?
Stołeczny port lotniczy przechodzi od kilku dni planowaną renowację jednej z dwóch dróg startowych. Zorientowany niemal dokładnie w osi wschód-zachód pas 11/29 został zamknięty dla ruchu lotniczego 18. września i nie będzie on dostępny najpewniej do 10. listopada. Obecnie operacje odbywają się więc na jedynej pozostałej, dłuższej, drodze startowej w osi północ-południe (15/33). W związku z tym nad północno-zachodnią częścią Warszawy ruch lotniczy jest większy niż zazwyczaj – przy wietrze z sektora południowego i wschodniego, lądowania odbywają się bowiem korytarzem idącym znad wschodniego Kampinosu i Łomianek przez Bemowo do lotniska. Choć procedura podejścia do lądowania zakłada bardziej stromą ścieżkę podejścia, a przez to samoloty znajdują się wyżej zabudowań niż przy standardowym kącie zniżania, hałas nadal może być uciążliwy w najbliższych tygodniach.
O Lotnisku Chopina i drogach startowych słów kilka
Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce pod względem ruchu pasażerskiego. W 2023 roku obsłużyło niemal 18,5 mln pasażerów. Jest głównym węzłem dla Polskich Linii Lotniczych LOT, a także ważnym węzłem dla linii Enter Air, czy Wizzair. To także ważny węzeł cargo i port przesiadkowy, największy pod względem ruchu w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada dwie, krzyżujące się drogi startowe – numer 1 (11/29) i 3 (15/33). W przeszłości port posiadał także trzecią drogę startową, oznaczoną jako 2 (02/20), jednak ze względu na konieczność podejścia do lądowania nad centrum Warszawy, oraz z powodu rozbudowy portu, została ona zamknięta. Jej pozostałością jest biegnąca w północno-zachodniej części portu droga kołowania Delta.
Czym są te oznaczenia przy numerach dróg startowych? Każdy z pasów startowych ma dwa końce, zwane progami. Aby ułatwić nawigację, oraz uporządkować pasy startowe na większych lotniskach, nadane mają one numery. Dzięki temu wiadomo też od której strony lądować czy startować. Od tego jaki kierunek wskazuje kompas ustawiony dokładnie przodem do drogi startowej, taki otrzymuje ona numer. Skąd jednak numery na kompasie? Wyobraźmy sobie, że tarcza kompasu podzielona jest równo na 360 stopni, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 90 stopni odpowiada wschodowi, 180 południu, 270 zachodowi i 360 północy.
Dokładnie taki system przyjęto w nawigacji, między innymi morskiej czy lotniczej, aby określić kierunek przemieszczania się pojazdów czy obiektów. Stąd też drogi startowe mają oznaczenia, będące pierwszymi dwoma cyframi kąta jaki tworzy oś pasa z północą magnetyczną. Jeżeli kąt ten jest mniejszy niż 100 stopni, z przodu dodaje się zero, np. pas 09. Ponieważ w użyciu jest teraz tylko pas 15/33, oznacza to że starty (zależnie od wiatru) odbywają się albo na Bemowo, albo na Piaseczno. Z lądowaniami jest odwrotnie – jeśli starty z pasa 15 podążają na południe-południowy wschód, to lądowania także, jednak z tego kierunku dolatują do lotniska, a więc znad Bemowa.
Remont pasa startowego na Okęciu
Jak informuje w swoich mediach społecznościowych Port im. Fryderyka Chopina, na drodze startowej nr. 1, czyli o oznaczeniu 11/29. Oznacza to, że samoloty korzystają tylko z jednej drogi startowej, czyli 15/33 (droga numer 3). O ile jest ona często stosowana do lądowań z kierunku południowego, oraz do startów w obu kierunkach, zwłaszcza dla szerokokadłubowych samolotów (w tym należących do LOT Boeingów 787 Dreamliner), to lądowania na pasie 15 (podejścia do lądowania nad Bemowem) są rzadkością.
Remont dotyczy między innymi dwóch, kluczowych napraw na obu strefach przyziemienia drogi startowej. Są to bowiem odcinki drogi startowej, które muszą znieść największe obciążenia, związane z lądowaniami samolotów. Na pasie 29 zostanie wzmocniona nawierzchnia. Z kolei na pasie 11 wymienione będą płyty betonowe. Wiąże się on z pewnymi ograniczeniami w operacjach lotniczych. Kolejka do startów jest dłuższa niż zazwyczaj. Konieczne jest także ścisłe przestrzeganie zaleceń kontroli lotów odnośnie prędkości przy przylocie do Warszawy tak, aby kolejka samolotów do lądowania była sprawna. Samoloty startują i lądują czasami dosłownie na zamek. Choć wygląda to niepokojąco i jest pożywką dla mediów, wszelkie procedury bezpieczeństwa są zachowane. Bezpieczeństwo operacji lotniczych jest priorytetem, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej.
O zamknięciu drogi startowej informuje także opublikowany NOTAM, czyli rodzaj komunikatu dla pilotów, który zawiera istotne informacje odnośnie zmian w procedurach, przeszkodach czy zamknięciach części lotniska. Takie NOTAMy wydają praktycznie wszystkie lotniska na świecie, niektóre lądowiska, a także organy kontroli ruchu lotniczego. W tym ostatnim przypadku mogą one informować na przykład o zamknięciu części przestrzeni powietrznej, wymogach przelotów nad konkretnym terytorium, czy innych, istotnych zmianach dotyczących lotów.
A2561/24 NOTAMN
Q) EPWW/QMRLC/IV/NBO/A /000/999/5210N02058E005
A) EPWA
B) 2409180600
C) 2411102200
E) RWY 11/29 CLSD FOR TKOF AND LDG. CREATED: 04 Sep 2024 11:24:00 SOURCE: EUECYIYN
Wynika z niego że remont pasa startowego numer 1 na Okęciu potrwa do 10 września, a w nocy z 10 na 11 listopada (23:00 czasu polskiego) zostanie on ponownie otwarty. Możliwe jednak, że prace się przedłużą. O tym będą informować za równo odpowiednie depesze NOTAM, jak i sam port lotniczy.
Grafika ilustracyjna: Robert Marcinowicz/INCUS Meteo
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!