SLS podczas startu

Superciężka rakieta kosmiczna SLS ma szanse polecieć już w lipcu przyszłego roku. Przynajmniej taki przeciek trafił wczoraj (25.08) na Twittera za pośrednictwem planisty programu Orion, Barry’ego Bonzacka. Według ujawnionej informacji, Space Launch System może podjąć pierwszą próbę startu już 1. lipca 2021 roku!

Projektowana od 2011 roku rakieta SLS, która ma wynieść misje załogowe programu Artemis na Księżyc, a później w stronę Marsa, może wykonać dziewiczy lot już w lipcu 2021 roku. Tak wynika z usuniętego już tweeta, którego opublikował Barry Bonzack – planista programu Orion i projektów firmy Lockheed. Jak można było przeczytać w wiadomości, najwcześniejszy możliwy termin lotu to 1. lipca 2021 roku. Oczywiście nie oznacza to, że próba startu odbędzie się tego dnia, ale daje nadzieję na to, że pierwszy start SLS nastąpi wcześniej niż jest oficjalnie planowane.

Misja Artemis 1 i test rakiety SLS

Space Launch System to kolejna wersja narodowego kompleksu ciężkich rakiet nośnych Stanów Zjednoczonych. Zaproponowana jako alternatywa dla wcześniejszego programu Constellation przez administrację Baracka Obamy, w miejsce wycofywanych wówczas promów kosmicznych (STS) miała wynieść statek kosmiczny Orion na orbitę Księżyca, a docelowo z lądownikiem, sprowadzić ludzi po raz pierwszy od pół wieku na powierzchnię Srebrnego Globu. Od początku nie obyło się bez krytyki. Rakieta jest droga, oraz opóźniona o kilka lat. W międzyczasie prywatnej firmie Elona Muska, SpaceX, udało się od podstaw zbudować serię rakiet wielokrotnego użytku Falcon 9 i Falcon Heavy, oraz kapsułę zaopatrzeniową Dragon i załogową Dragon 2. 30. maja 2020 roku firma wyniosła dwójkę astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, stając się pierwszą, komercyjną organizacją, która może wysyłać ludzi na orbitę okołoziemską.

Choć NASA pozostała w tyle ze swoim programem, SLS zaczyna nabierać kształtów. Przystosowana do wynoszenia kapsuły Orion rakieta przeszła już między innymi testy wytrzymałościowe zbiorników paliwa, czy uruchomienie silników na paliwo stałe. Trwa końcowa faza budowy pierwszego egzemplarza, który ma wynieść w drugiej połowie przyszłego roku bezzałogową misję Artemis 1 na orbitę Księżyca. Pierwotnie planowano ją na 2017 rok. Opóźnienia w budowie rakiety i drugiej kapsuły Orion wymusiły jednak zmiany terminów na 2018, 2019 i 2020 rok. Obecnie start wyznaczono na listopad 2021 roku, jednak jest cień szans na dziewiczy lot już w lipcu.

The Artemis I NET launch date is 7/1/2021. My deep dark secret is that I hope it gets delayed to July 4th. #SLSgang

Z przecieku, jaki miał miejsce na Twitterze we wtorek (25.08) z konta Barry’ego Bonzacka wynika, że SLS wystartuje nie wcześniej niż 1. lipca. Osobiście ma jednak nadzieję, że lot opóźni się o cztery dni, żeby móc się odbyć 4. lipca – w amerykańskie święto niepodległości. Może to wskazywać że termin 1. lipca 2021 jest mocno realny. Byłaby to więc prawdziwa gratka dla fanów eksploracji kosmosu. SLS to jedna z najbardziej oczekiwanych w ostatnim czasie rakiet. Jest to również pierwszy, nowy system do wynoszenia załóg w kosmos przez NASA od czasów promów kosmicznych, oblatanych na początku lat ’80 XX wieku.

Program Artemis

Pierwotny program lotów załogowych na Księżyc i wymiany promów kosmicznych nosił nazwę Constellation. W ramach tego programu zaprojektowano rakiety Ares I i Ares V, oraz statek Orion. Po niemal dekadzie – w 2010 roku program został jednak anulowany. W jego miejsce pojawił się program nowej rakiety, mającej wykorzystać budowaną już kapsułę Orion od 2015 roku. Termin nie został dotrzymany, choć prace nad ogłoszoną w 2011 roku rakietą SLS były mocno zaawansowane. W 2017 roku Donald Trump ogłosił ambitny projekt powrotu na Księżyc. Dwa lata później zaktualizowano plan. Zmianie uległ między innymi rok lądowania na Srebrnym Globie. Wcześniej zakładano 2028 rok, obecnie jest to 2024. Jednocześnie, w 2019 roku, ogłoszono oficjalną nazwę programu lotów księżycowych – Artemis.

National Human Landing System (NHLS) na powierzchni Księżyca. Tak ma wyglądać misja Artemis 3, pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu od 1972 roku. Fot. NASA

Artemis 1 ma być bezzałogową misją, która wejdzie na orbitę Księżyca i pozostanie tam kilka dni. Dwa lata później, w 2023 roku, statkiem Orion na rakiecie SLS Block 1 poleci grupa astronautów na lot na orbitę Księżyca. Rok później misja Artemis 3 ma sprowadzić pierwszych od 1972 roku ludzi na powierzchnię Srebrnego Globu. Wśród członków misji księżycowej ma być pierwsza kobieta, która stanie na Księżycu. W późniejszej fazie programu powstać ma między innymi stacja kosmiczna na orbicie Księżyca (Deep Space Gateway). Stanie się ona obozem szkoleniowym przed lotami na Marsa, planowanymi na lata ’30 XXI wieku. Oczywiście jeśli Elon Musk z rakietą Starship nie będzie tam wcześniej.

Nazwa Artemis jest nawiązaniem do poprzedniego programu lotów księżycowych. W mitologii greckiej Artemida (Artemis) to siostra Apolla, patrona misji załogowych z lat 1967-1975. Jest ona boginią Księżyca i łowów, oraz lasów, zwierząt, czy płodności.

Zdjęcie ilustracyjne: NASA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group