Mimo niemal połowy listopada, tropiki nadal pozostają aktywne. Huragan Rafael, który spowodował poważne szkody na Kubie powoli zanika nad Zatoką Meksykańską. Znacznie więcej dzieje się na zachodnim Pacyfiku, gdzie tajfun Yinxing mija wyspę Hainan. Co więcej, do filipińskiej wyspy Luzon zbliża się kolejny w ostatnich tygodniach groźny układ – tajfun Toraji. Może to nie być ostatni cyklon który dotrze niebawem do tej mocno doświadczonej w tym roku wyspy. Potencjalnie aktywnie może być także niebawem na Bahamach.
Choć listopad w środkowej Europie to okres chłodu, to w tropikach jest on końcówką sezonu największej aktywności cyklonów tropikalnych. Wody oceanów nadal są mocno nagrzane, co pozwala na powstawanie tych groźnych układów. Zazwyczaj nie są jednak aż tak silne czy liczne jak na początku jesieni. Nie oznacza to także, że wraz z nastaniem grudnia huragany czy tajfuny przestaną się pojawiać. O ile północy Atlantyk praktycznie milknie z końcem roku i ponownie ożywa od maja lub czerwca, tak Pacyfik, a zwłaszcza jego północny zachód, może pozostać aktywny cały rok.
Rafael zanika na Zatoce Meksykańskiej
Huragan Rafael jeszcze w sobotę był huraganem drugiej kategorii. Maksymalnie osiągnął kategorię trzecią w nocy z 6. na 7. listopada, tuż przed uderzeniem w Kubę, oraz na krótko dzień później, już na wodach Zatoki Meksykańskiej. Aktualnie jest słabnącą burzą tropikalną, niosącą wiatr o prędkości do 65 km/h nad otwartymi wodami akwenu. Układ powinien przemieścić się jeszcze nieznacznie na północ, po czy ostro skręci na południe i południowy zachód, w dalszym ciągu tracąc siłę. Jeżeli nie zaniknie do czwartku, to trafi w ląd gdzieś na wschód od Mexico City jako słaby niż z opadami deszczu i możliwymi burzami.
#HurricaneRafael is now the strongest November storm in the Gulf of Mexico in 39 years. Maximum winds of 120MPH. pic.twitter.com/x8HbpxZXMm
— 🆂🅲🅾🆃🆃 (@RandomHeroWX) November 8, 2024
Jednocześnie HNC NOAA obserwuje niewielki niż Invest 98L, który daje około 10% szans na rozwój układu tropikalnego w ciągu kolejnych 7 dni. Przynieść może ulewy i słaby sztorm na Bahamach. Aktywnie jest także nad wschodnimi Karaibami, jednak tam póki co nie przewiduje się rozwoju żadnego systemu tropikalnego.
Wyspa Luzon na celowniku tajfunu Toraji
Tegorocznej jesieni mieszkańcy filipińskiej wyspy Luzon nie zapamiętają jako spokojnej. Po tajfunie Yinxing i wcześniejszych układach Kong-Rey, Krathon i Trami, do wyspy zbliża się tajfun Toraji. Obecnie niesie wiatr o prędkości do 120 km/h i kieruje się na środkową część wschodniego wybrzeża Luzon. Do lądu dotrze najpewniej nad ranem czasu polskiego w okolicach miasta Casiguran. Nieść ma wówczas wiatr przekraczający 150 km/h, a także kolejne porcje ulewnego deszczu i sztorm. Tajfun Toraji już teraz generuje on gwałtowne burze nad znaczną częścią północnej połowy Filipin, w tym w okolicach stolicy i największej metropolii – Manili.
Wspomniany wcześniej tajfun Yinxing obecnie powoli słabnie nad Morzem Południowochińskim. Układ maksymalną siłę osiągnął 7. listopada, przechodząc nad północnymi krańcami wyspy Luzon. Związany z nim wiatr przekraczał 240 km/h, a sam cyklon stał się wówczas supertajfunem. Aktualnie generuje wiatr o sile 165 km/h i przechodzi na wschód od wyspy Hainan. Według obecnych prognoz, w nocy z poniedziałku na wtorek (11/12.11) dotrze do południowo-wschodniego Wietnamu jako słabnący niż.
A look at the very active West Pacific. #Toraji will strike the N #Philippines Monday with TD 25W becoming Typhoon #Usagi before impacting the same region late week. #Manyi will weaken as it nears the Northern Mariana Islands. #Yinxing brings rain to #Vietnam Monday night-Wed. pic.twitter.com/RzIO7ZxmMf
— Jason Nicholls 💙 (@jnmet) November 10, 2024
Około 1000 kilometrów na wschód od Marianów znajduje się burza tropikalna Man-yi. Układ generuje wiatr w okolicach 80 km/h i zmierza powoli na zachód. Do wysp dotrze w środę rano czasu polskiego. Obecne prognozy wskazują na trend słabnący, jednak nie wykluczone, że układ nabierze siły i przejdzie nad Marianami nadal jako burza tropikalna. Dalsza wędrówka na zachód może skutkować przeistoczeniem się go w tajfun, który może dotrzeć do wyspy Luzon. Nadal jednak termin potencjalnego uderzenia w ląd jest zbyt odległy, aby kreślić oficjalną prognozę.
Dynamiczne Morze Śródziemne
Warte obserwacji są także nasze najbliższe okolice. Nad akwenem Morza Śródziemnego można wyraźnie zaobserwować dwa ośrodki niskiego ciśnienia, niosące ulewne deszcze i burze. Jeden z nich ulokowany jest nad Cyprem, przynosząc nad wyspą, oraz nad południową Turcją burze i gradobicia. Szczególnie w rejonie Antalyi, Adany i Gazipasy możliwe są powodzie i zalania.
Słabsze zjawiska, choć bardziej rozległe, występują w zachodniej części akwenu. Znajdujący się tam wielocentryczny obszar niżowy przynosi przelotne burze i opady głównie na Sardynii, Korsyce, Sycylii, Malcie, oraz na wybrzeżach Algierii i Tunezji. Oba układy powodują dodatkowo silne, lokalne wiatry – Meltemi na Morzu Egejskim, oraz Mistral na południu Francji.
Grafika ilustracyjna: Windy.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!