Punktowe ale gwałtowne burze i zalania w PolscePunktowe ale gwałtowne burze i zalania w Polsce

Ostatnie dni przynoszą punktowe, ale lokalnie gwałtowne burze. Ze względu na swój na ogół dość wolny ruch i towarzyszące im intensywne, a miejscami wręcz nawalne opady deszczu, pojawiają się zalania i podtopienia. To jednak nie koniec. W kolejnych dniach na ogół izolowane, ale wydajne opadowo burze nadal pojawiać się będą w Polsce. W raz z nimi zapewne występować będą szkody. Co więcej, w połowie tygodnia może nas czekać intensyfikacja zjawisk.

Sierpień zaczyna pokazywać, że mimo iż nieuchronnie zbliżamy się do końca sezonu burzowego w Polsce, to nadal mogą pojawiać się groźne zjawiska. Nie inaczej jest w ostatnich dniach. Mimo iż burze są raczej punktowe – mowa o burzach pulsacyjnych / termicznych, to ze względu na ich niewielką prędkość ruchu i duże zasoby wilgoci, powodują one zalania i podtopienia. Nie brakuje też zjawisk typu downburst.

Zalania i podtopienia

Burze z ostatnich dni, choć nie powodowały rozległych szkód, to niosły duże ilości wody. Zawdzięczamy to nadal napływającej, zasobnej w wilgoć i ciepłej, czarnomorskiej masie powietrza. Burze charakteryzują się tym, że są na ogół punkowe, niemal stacjonarne i dość gwałtowne. W ciągu trwania “życia” komórki konwekcyjnej jest ona w stanie wygenerować znaczną ilość wyładowań atmosferycznych, a także bardzo duży opad. Miejscami bywa to ponad 30 mm deszczu w bardzo krótkim czasie.

https://twitter.com/TomTraker/status/1559238328842686464

Jedną z takich burz sfotografował wczoraj w Gdańsku pan Piotr Majchrzak – na niezwykłym zdjęciu uchwycił bliskie wyładowanie doziemne, a w tle widać nadciągającą na Trójmiasto burzę. To ona spowodowała szkody w każdym z trójmiejskich miast.

Burze te, choć potencjalnie groźne, są też bardzo fotogeniczne. Z wielu kilometrów widać wypiętrzone chmury cumulonimbus capillatus incus i ich charakterystyczne kowadło. W nocy z kolei doskonale widać wewnątrzchmurowe wyładowania, które podświetlają komórkę burzową.

Kolejne dni z burzami?

W najbliższych dniach czekają nas kolejne, dość silne zjawiska z apogeum w piątek i sobotę, kiedy możliwe będą kolejne, potencjalnie groźne zjawiska burzowe. Na ten moment można powiedzieć, że sytuacja jest jeszcze niepewna. Modele sugerują rozległą burzę z nawalnym opadem deszczu, dużą aktywnością elektryczną, silnym wiatrem czy gradem. O możliwych scenariuszach będziemy jeszcze pisać na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group