Przejaśnienia i umiarkowanie ciepło. Prognoza na weekendPrzejaśnienia i umiarkowanie ciepło. Prognoza na weekend

Kończy się październik – dziesiąty miesiąc roku, który zazwyczaj przynosi ostatnie podrygi lata, zmieszane z typowo jesienną aurą. Nadchodzący weekend będzie umiarkowanie ciepły ze sporą ilością słońca. Niestety w górach spodziewamy się silnego wiatru. Lokalnie na nizinach mogą pojawić się mgły. Warto jednak dodać, że pogoda na ogół sprzyjać będzie podróżowaniu po kraju, co jest szczególnie istotne ze względu na bliskość uroczystości Wszystkich Świętych. Szczegóły znajdziecie w naszej cotygodniowej prognozie pogody na weekend.

Mijający tydzień był stosunkowo ciepły ale i miejscami mglisty. Był to także spokojny i stosunkowo pogodny okres, a opady występowały głównie na północy. Październik pożegna nas także sporą ilością słońca i umiarkowanym ciepłem.

Sobota z dużą ilością słońca

Sobota na przeważającym obszarze Polski będzie pogodna i słoneczna. Jedynie w zachodniej połowie kraju pojawi się nieco więcej chmur, a z czasem całkowicie zakryją tam niebo. Do wieczora pochmurno będzie już od Wrocławia przez Poznań aż po Trójmiasto. Wietrznie będzie na południu. W górach wiatr w porywie może przekraczać 80, a miejscami nawet 90 km/h. Najmocniej ma wiać na szczytach, oraz w dolinach górskich, głównie Sudetów. Nigdzie nie będzie jednak padać. Warunki do jazdy będą więc ogólnie bardzo dobre, pomimo lokalnych, porannych mgieł. W nocy strefa zachmurzenia będzie dalej zmierzać na wschód kraju. Tu jednak także bez opadów.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 30 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 30 października 2021 r. Model: ECMWF

Będzie też umiarkowanie ciepło. Zdecydowanie najwyższe wartości temperatury zobaczą mieszkańcy południa i południowego wschodu kraju. Tu termometry pokażą do 16 stopni. W samych górach od 8 do 12 kresek powyżej zera. Im dalej na północ tym chłodniej. W linii Gorzów Wielkopolski-Poznań-Warszawa temperatura wynosić będzie już około 14 stopni, a na samej północy do 12 stopni Celsjusza. Noc będzie miejscami chłodna. Na Górnym Śląsku i w Małopolsce termometry pokażą 2-4 stopnie. Możliwe będą tam także przygruntowe przymrozki. W górach będzie od 4 do 8 stopni, a na pozostałym obszarze kraju od 6 do 10 kresek powyżej zera.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 30 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 30 października 2021 r. Model: ECMWF

Przejaśnienia i umiarkowanie ciepło

Niedziela będzie również dość pogodna. W pierwszej części dnia zachmurzenie utrzymywać się będzie w zachodniej części Polski. Na wschodzie będzie pogodnie i słonecznie. Po południu jednak zachmurzenie zacznie zanikać i tam, gdzie  wcześniej były chmury, także pojawi się słońce. Podobnie jak w sobotę, nie spodziewamy się opadów. Nadal dość silnie wiać będzie w górach, gdzie w porywach wiatr może przekraczać 90 km/h. Lokalnie na nizinach możliwe są nocne i poranne mgły. W nocy zachmurzenie ponownie pojawi się na zachodzie. Nadal bez opadów.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 31 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 31 października 2021 r. Model: ECMWF

Termometry wskażą do 18 stopni na Dolnym Śląsku, do 16 na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, w części Mazowsza, a także na Górnym Śląsku, w Małopolsce i w części Podkarpacia i Lubelszczyzny. Chłodniej będzie na północy i północnym wschodzie, do 14 kresek powyżej zera. W górach chłodno – do 10, 12 stopni. Nocą najcieplej będzie na zachodzie, gdzie temperatura wahać się będzie od 8 do 10 stopni. We wschodniej części kraju od 4 do 6 stopni, a najchłodniej będzie w Małopolsce, gdzie możliwe będą przymrozki. Chłodno także w górach.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 31 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 31 października 2021 r. Model: ECMWF

W weekend pojawi się także specjalna prognoza pogody na Wszystkich Świętych. Zachęcamy do śledzenia naszego portalu, a także profili społecznościowych należących do Sieci Obserwatorów Burz.

Grafika ilustracyjna: Jacek DylagUnsplash.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group