Kiedy kolejne testy SpaceX i NASA?Kiedy kolejne testy SpaceX i NASA?

Fani kosmicznych technologii mogą zacierać ręce, bowiem już w tym tygodniu czekają nas kolejne testy rakiet od SpaceX oraz NASA. Swoją rundę testową rozpoczął już Starship SN11. Czekamy także na kolejny test SLS, który ostatnim razem zakończył się po minucie, zamiast planowych 8.

Ostatnie miesiące to prawdziwa uczta dla fanów lotów kosmicznych. Niemal równolegle trwają testy dwóch, nowych systemów superciężkich rakiet. Z jednej strony mamy powolną, ale systematyczną budowę pierwszego egzemplarza rakiety SLS od NASA, z drugiej wybuchowe testy Starshipa od SpaceX.

Porównując obie firmy widać, że w zdecydowanie lepszej sytuacji jest konsorcjum Elona Muska. Pomimo zniszczenia prototypów od SN8 do SN10, zebrała ona ogromne ilości danych i sukcesywnie wdraża je w następnych prototypach eliminując, kolejne problemy. Warto odnotować fakt, że SN8 i 9 mają za sobą loty próbne, a SN10 wylądował z powodzeniem i eksplodował dopiero kilka minut później. NASA pracuje według innego podejścia. Nie ma tu filozofii “zbuduj, przetestuj, nanieś poprawki, całość powtórz”, którą stosuje SpaceX. Zamiast tego widać powolną, systematyczną pracę, choć przez to projekt SLS jest mocno krytykowany.

NASA przeprowadzi kolejny test SLS

W ramach programu Artemis, który w 2024 roku ma zabrać ludzi ponownie na Księżyc, NASA od 2011 roku pracuje nad serią rakiet SLS – Space Launch System. Dwuczłonowy pojazd, wspomagany dwoma boosterami na paliwo stałe ma być potężniejszy od słynnego Saturna V i wynieść statek Orion, wraz z lądownikiem bezpośrednio na orbitę Księżyca. Rakieta ma również być jednym z podstawowych elementów budowy stacji Lunar Gateway, stałej bazy na Księżycu, a docelowo także elementem programu lotów na Marsa.

Bardzo oczekiwanym testem będzie ponowna próba ciągłej pracy silników członu głównego SLS. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kolejna próba przeprowadzenia 8 minutowego, ciągłego trybu pracy może zostać przeprowadzona w najbliższy czwartek, 18 marca. Wiele głosów eksperckich mówi, że dla dotrzymania terminu misji Artemis 1, test ten musi zakończyć się pozytywnie. W przeciwnym wypadku oznacza to nie tylko opóźnienie jednego lotu, ale i niepewną przyszłość całego programu SLS, który może stracić możliwość wykonania lotów w ramach programu Artemis.

Cały zapis poprzedniego testu SLS znajdziecie poniżej:

Kolejne testy SpaceX już trwają

Można by powiedzieć, że centrum testowe firmy Elona Muska, które znajduje się w Boca Chica nigdy nie śpi. Niemal bez przerwy trwa rozbudowa kompleksu, który ma stać się miastem o nazwie Starbase. Budowane są stanowiska do wynoszenia statku Starship razem z ich rakietami nośnymi (boosterami). Trwają także prace nad dostosowaniem dawnych platform wiertniczych do roli platform startowych, a w hangarze firmy powstają kolejne elementy Starshipa.

Ponadto na stanowisko startowe trafił Starship SN11 – kolejny prototyp statku nowej generacji od firmy SpaceX, który ma pozwolić na bezpośrednie loty w niemal każdy zakątek Układu Słonecznego. Przeprowadzono już test kriogeniczny, a w poniedziałek, (15.03) miała miejsce próba przeprowadzenia statycznego zapłonu. Z dostępnych obecnie informacji wynika, że została ona przerwana, choć początkowo wydawało się, że test został zakończony sukcesem.

Świetną dokumentację wideo tego co obecnie dzieje się w ośrodku SpaceX udostępnił portal nasaspaceflight.com:

Po udanym locie prototypu SN10, firma Elona Muska poprawiła kolejne elementy, które sprawiały problemy, bądź wymagały przeprojektowania. Jeśli lot SN11, który może nastąpić już w najbliższych dniach również się uda, możliwe jest, że cały system Starship poleci w próbny lot już latem tego roku. Oznacza to jednoczesny lot boostera, oraz statku Starship na jego szczycie.

Grafika ilustracyjna: YouTube.com

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group