Prognoza tygodniowa: 28.03-3.04.2022Prognoza tygodniowa: 28.03-3.04.2022

Okres wyżowej dominacji powoli dobiega końca. Pierwsze dni ostatniego tygodnia marca będą jednocześnie początkiem powrotu niżowej, pochmurnej i chłodnej aury, w wielu miejscach z opadami. Na przełomie marca i kwietnia powróci także śnieg, co nie jest dobrą wiadomością dla rolników czy sadowników. Czy powrócą także mrozy? Czy ochłodzenie będzie krótkotrwałe? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie tygodniowej.

Poniedziałek będzie początkiem zmiany aury – pojawi się więcej chmur, zwłaszcza na północy i wschodzie, a w nocy także na zachodzie, oraz nasili się wiatr. Dodatkowo w nocy wystąpią przelotne opady deszczu. Początkowo padać będzie na zachodzie, w drugiej połowie nocy deszcz przemieści się do centrum, oraz miejscami na północ i południe Polski. Nad ranem cały kraj zdominują chmury. Na termometrach maksymalnie zanotujemy od zaledwie 7-8 stopni na wybrzeżu środkowym i wschodnim, przez 9-12 stopni na północy, 14-16 w pasie centralnym, po 16-18 stopni na południu kraju. W górach kilka stopni chłodniej. Noc będzie dość ciepła na południu, około 8 stopni, a zwłaszcza na południowym wschodzie, gdzie zanotujemy do 10 stopni. W pozostałej części kraju przeważnie od 4 do 6 stopni. Mocniej powieje we wschodniej i północnej części kraju. Lokalnie na wybrzeżu porywy przekroczą 70 km/h.

We wtorek kontynuacja dość pochmurnej aury z przelotnymi opadami niemal całym kraju. Jedynie wąski pas na północnym wschodzie, oraz miejscami Pomorze Zachodnie i Dolny Śląsk unikną deszczu. Chwilami zza chmur będzie jednak wyglądać słońce. W nocy opady przechodzić będą w deszcz ze śniegiem, a miejscami w sam śnieg. Za sprawą wędrującego z północy na południe frontu chłodnego temperatura zacznie w całym kraju stopniowo spadać. Na północy w najcieplejszym momencie dnia zanotujemy od 5 do 7 stopni, w pasie centralnym od 8 do 10, a na południu od 10 do 14 stopni. W nocy na północnym wschodzie chwyci dość silny mróz – lokalnie do -6 stopni. Na Kaszubach, oraz w północnej połowie Mazowsza również będzie nieco poniżej zera. Przymrozki możliwe będą praktycznie w całej północnej połowie kraju. Jedynie na południu będzie około 4-6 stopni, na pozostałym obszarze około 1-3 stopni.

W środę na północy, głównie na Kaszubach rano może się miejscami zabielić. Słaby i umiarkowany śnieg możliwy będzie na Pomorzu Gdański i Środkowym, oraz w górach i miejscami na pograniczu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny. Na południu z kolei czeka nas sporo opadów deszczu, które w nocy przejdą w centrum w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Ponownie najchłodniej będzie na północy – na Pojezierzu Pomorskim miejscami nie więcej jak 2 stopnie powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia. Na wybrzeżu, Warmii, Mazurach, Nizinie Szczecińskiej i Podlasiu od 3 do 4 stopni. W pasie centralnym około 5-7 stopni, 8-9 stopni na Ziemi Łódzkiej i w Zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim, około 10 na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Ziemi Lubuskiej, Górnym Śląsku i w Małopolsce, po 12 kresek na Podkarpaciu. W nocy mroźno będzie na północ od linii Lublin-Łódź-Poznań. Miejscami na Suwalszczyźnie, Mazurach i Kaszubach temperatura spadnie poniżej -4 stopni. W części południowej zanotujemy od 3 do 5 stopni, jedynie miejscami na Podkarpaciu około 6-7 stopni na plusie.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group