pogoda na jesień 2020

Nadchodzący tydzień powita nas wyżową i letnią aurą z temperaturą miejscami sięgającą 30°C z kolei końcówka przeniesie nas już w bardziej jesienne klimaty z przelotnymi opadami deszczu i temperaturą poniżej 20°C. Zachęcamy do zapoznania się z prognozą na kolejne dni!

Poniedziałek upłynie nam ciepło i słonecznie – 28-30°C pokażą termometry na południowym zachodzie, gdzie będzie najcieplej. Najchłodniej na wybrzeżu i w Suwałkach – tam 18*C. W przeważającej części kraju będzie pogodnie, miejscami może pokazać się większe zachmurzenie jednak będzie ono chwilowe i nie powinno przynieść opadów.

Jesienny upał

Wtorek będzie bardzo podobny do poniedziałku, ale cieplejszy i nieco bardziej pochmurny. Na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej temperatura może przekroczyć 30°C, a najchłodniejsze obszary kraju (wybrzeże i Podlasie) mogą spodziewać się 24°C. Zachmurzenie głowinie na północy i zachodzie kraju, ale nadal nie powinno padać.

W środę pochmurno, z lokalnymi przejaśnieniami – może też popadać, szczególnie w linii od Kotliny Kłodzkiej i Wrocławia, przez Łódź aż po Suwałki i Białystok. Nieco chłodniej, bo 26-28°C, za to temperatury te obejmą już niemal cały kraj poza wąskim pasem gór i wybrzeża, choć i tam ciepło, bo 25°C.

Od czwartku chłodniej

W czwartek Polska będzie znajdować się w klinie wysokiego ciśnienia. Tuż za naszymi wschodnimi granicami swój wpływ zaznaczy płytka zatoka niskiego ciśnienia, która z biegiem godzin będzie odsuwać się dalej w kierunku wschodnim. Najsilniejszych porywów mogą oczekiwać mieszkańcy Polski północno-wschodniej, gdzie ich prędkość może dochodzić do 60-65 km/h. Zachmurzenie małe i umiarkowane z tendencją do większych rozpogodzeń. Termometry wskażą od 23-25°C na południowym-wschodzie, przez 19-22 na południu, 17-19 w centrum do 12-15 kresek powyżej zera na północy kraju. Po południu burze będą możliwe w pasie od południowej Lubelszczyzny, przez Podkarpacie, Małopolskę, aż do wschodniej części województwa śląskiego.

W piątek nadal będziemy pozostawać pod wpływem wyżu, którego centrum wieczorem znajdzie się nad naszym krajem. Mieszkańcy centralnej oraz wschodniej Polski w dalszym ciągu będą musieli liczyć się z możliwością wystąpienia silniejszych porywów wiatru. Ich prędkość podobnie jak w dniu poprzedzającym może dochodzić do 40-50 km/h. Na ogół w większości kraju prognozujemy pogodną oraz słoneczną aurę. Jedynie częściowo we wschodnich i północno-wschodnich regionach możliwe będzie zaleganie niewielkiej ilości chmur piętra niskiego. Najcieplejszym miejscem będzie zachodnia Polska, gdzie termometry wskażą wartości rzędu 16-18°C. W centrum i na wschodzie temperatura będzie oscylować wokół 13-15 kresek powyżej zera.

Pogodnie w weekend

Sobota – Początek weekendu chłodny, od 14°C na północy do 20°C na południowym zachodzie. W całym kraju pogodnie i słonecznie, zachmurzenie pojawi się jedynie lokalnie i chwilowo, nie spodziewamy się deszczu.

Niedziela – Wygląda podobnie jak sobota, również pogodna w całym kraju, niewielkie zachmurzenie jedynie na wschodzie Polski. Będzie nieco chłodniej – maksymalnie 18°C na zachodzie i 14°C na wschodzie i północy.

Prognoza orientacyjna na tydzień 14-20 września. Opracowanie: Sieć Obserwatorów Burz

Prognozę przygotował zespół synoptyczny Sieci Obserwatorów Burz

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group