prognoza 11 listopada

Przed nami 11 listopada – Dzień Niepodległości Polski, oraz rocznica zakończenia I wojny światowej. Jak co roku zaplanowane są liczne parady i wydarzenia w wielu miejscach naszego kraju. Jakiej aury możemy się spodziewać? Czy mgły i chmury ustąpią w tym dniu, czy też nadal czeka nas szaruga? Jakie zanotujemy temperatury? Jak wygląda prognoza pogody na 11 listopada 2024?

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11. listopada, upamiętnia przekazanie Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną zwierzchnictwa nad wojskami polskimi. Miało to miejsce w Warszawie w 1918 roku, w dniu zakończenia I wojny światowej (zwanej wówczas Wielką Wojną). Jest to jednak data umowna – ogłoszenia niepodległości przez Polskę miały miejsce już wcześniej. Datę 11. listopada ustalono ustawą z 1937 roku, tłumacząc to zbiegiem wydarzeń w Polsce i Europie, pozwalających uznać ten dzień za optymalny i symboliczny. W latach 1945-1989 święto 11 listopada nie było obchodzone, a za datę odzyskania niepodległości uznawano 22. lipca (rocznicę ogłoszenia manifestu PKWN).

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w wielu miastach odbędą się pikniki, przemarsze, czy rekonstrukcje historyczne. Centralne obchody odbędą się w Warszawie. Niektóre miasta, takie jak Poznań, organizują także wydarzenia sportowe. Czy dane nam będzie cieszyć się dobrą pogodą, czy też szaruga nie ustąpi? Sprawdzamy!

Prognoza na 11 listopada – chmury, mgły i chłód

Niestety Narodowe Święto Niepodległości nie przyniesie wielkich zmian w pogodzie. Poza terenami wyżynnymi i górskimi szanse na przejaśnienia będą znikome. Największe ich prawdopodobieństwo, choć nadal niskie, będzie na wschodzie kraju. Tam też dominować będą głównie niskie chmury, bez mgieł. Popołudniu i wieczorem strefa przejaśnień może także objąć południe Polski. Bardzo słaba i lokalna mżawka może wystąpić na Ziemi Lubuskiej.

Prognozowane zachmurzenie od rana 11. listopada do północy. Model ICON. Źródło: WXCharts

Temperatura niestety także wiele się nie zmieni od tej z poprzednich dni – poza zacienionymi partiami szczytowymi gór nigdzie nie zanotujemy całodobowego mrozu. Mimo tego temperatura jedynie w górach może przekroczyć 4 stopnie. Od 0 do 2 zanotujemy maksymalnie w pasie centralnym, w pozostałych obszarach od 2 do 4 stopni. Poranek będzie niewiele chłodniejszy – od około -1 stopnia w rejonie Rzeszowa, przez lekki mróz w rejonie Leszna, Poznania i Częstochowy, do około 2-4 stopni w pozostałych regionach.

Temperatura maksymalna w dniu 11. listopada 2024. Model ICON. Źródło: WXCharts

Wiatr praktycznie nie wystąpi – będzie on bardzo słaby, co będzie sprzyjać powstawaniu mgieł, oraz dalszemu spadkowi jakości powietrza. Dodatkowo o poranku drogi mogą być śliskie, zwłaszcza na zachodzie, gdzie wystąpiły marznące mgły. Wieczór i noc zapowiadają się pochmurnie w całym kraju, a na zachodzie i południu dodatkowo mgliście. Temperatura spadnie poniżej zera wieczorem na południu, a w nocy także na krańcach wschodnich.

Grafika ilustracyjna: Pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2020-2024 INCUS Media Group