Potężny huragan 5 kategorii Otis uderzył w Meksyk

Potężny huragan Otis uderzył w środę w Meksyk. Najbardziej ucierpiał kurort Acapulco. Jak wynika z dostępnych informacji, wiatr wiał z prędkością niemal 270 kilometrów na godzinę. Występują też duże trudności z uzyskaniem aktualnych informacji na temat zniszczeń – utracono bowiem łączność z obszarem dotkniętym przez żywioł. W sieci dostępne są materiały pokazujące ogrom zniszczeń. Huragan osiągnął najwyższą, 5 kategorię w skali Saffira – Simpsona. 

Jak informują władze, żywioł który uderzył w Meksyk był jednym z najsilniejszych huraganów, jaki nawiedził ten region świata. Nie mamy pełnej wiedzy o skutkach jakie wyrządził, ale to będzie się zmieniać z godziny na godzinę. Huragan dotarł do lądu w pobliżu znanego kurortu, Acapulco około 25 minut po północy czasu lokalnego ( 8.25 czasu polskiego). Krótko potem osłabł do 4 kategorii w skali Saffira- Simpsona.

Potężny huragan Otis uderzył w Meksyk

Z burzy tropikalnej do huraganu 5 kategorii w skali Saffira- Simpsona w około 24 godziny. Tyle mieli mieszkańcy na przygotowanie się na nadejście burzy. Huragan siał spustoszenie wzdłuż linii brzegowej. Eksperci ostrzegali, że może spaść nawet 510 litrów wody na metr kwadratowy, powodując pojawienie się lawin błotnych, licznych zalań i powodzi. Spływające materiały i informacje ukazują ogrom tragedii. Nie ma póki co informacji o ofiarach śmiertelnych ani szacunkowych strat.

Obecnie Otis traktowany jest ponownie jak burza tropikalna, po dotarciu do lądu szybko wytracał swoją siłę.

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Źródło: NOAA

Sezon huraganów na Pacyfiku oficjalnie rozpoczął się 15 maja na wschodnim Pacyfiku, a 1 czerwca na środkowym Pacyfiku; oba zakończą się 30 listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: nasa.gov / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group