Jedno z największych lotnisk w Polsce, bezdyskusyjny król czarterów, taniego wakacyjnego latania i cargo wkrótce zyska nowe oznaczenia drogi startowej. Dla pasażerów nie będzie to praktycznie w żaden sposób odczuwalne, jednak dla pilotów to istotna zmiana, podobnie jak dla całego lotniska. Co kilka lat wykonywane są pomiary kierunku pasa i na ich podstawie, przydziela się odpowiednią numerację. Sama droga startowa nie zmieniła jednak swojego położenia. Przyczyna tego stanu leży wiele tysięcy kilometrów od Polski, a jej źródło leży głęboko we wnętrzu naszej planety.
Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice im. Wojciecha Korfantego już za kilka miesięcy zyska nową numerację drogi startowej. Długa na 3200 i szeroka na 45 metrów betonowa konstrukcja od 2015 roku jest nową bramą na świat dla pasażerów korzystających z portu pod Tarnowskimi Górami. W momencie oddania do użytku otrzymała taką samą tożsamość progów co stara, równoległa droga startowa. Port w Pyrzowicach posiadał więc do tej pory pas startowy o oznaczeniach progów 09 i 27. Od października jednak ulegnie to zmianom. Obecnie użytkowana droga startowa otrzyma numery 08 i 26. Powód jest dość ciekawy i leży za północnym kołem podbiegunowym.
Nowe oznaczenia drogi startowej
Jak informuje lotnisko na swoim profilu w mediach społecznościowych, w nocy z 5. na 6. października nastąpi zmiana tożsamości progów drogi startowej. Do tej pory oznaczone one były jako 09 i 27. Od 6. października zostaną zmienione na 08 i 26. To istotna zmiana dla pilotów lecących z i do Katowic, oraz dla kontrolerów lotów, czy pracowników lotniska, w szczególności marszałków (follow me), czy służb ochrony portu. Pasażerowie czy linie lotnicze nie odczują zmiany, a operacje będą przebiegać planowo. Jest to jednak dość istotna zmiana z punktu widzenia nawigacji lotniczej.
Numeracja progów drogi startowej pozwala pilotom wylądować z odpowiedniej strony, a w przypadku kilku pasów, operować z właściwej. Numeracja progów oparta jest o kierunki magnetyczne. Konkretniej rzecz ujmując, gdy samolot stoi na progu danej drogi startowej z nosem skierowanym w stronę przeciwnego progu (jest gotowy do startu), kompas pokazuje wartość tożsamą z numerem pasa. Jeżeli więc jesteśmy na progu pasa 27, gotowi do lotu, to kompas pokaże kierunek magnetyczny 270 stopni, lub jemu bliski (np. 268 czy 273 stopnie). Wspomniane stopnie to nic innego jak kąt pomiędzy magnetyczną północą a kierunkiem w którym patrzymy, liczony zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wschód to 90 stopni, południe to 180, zachód to 270 a północ 0 lub 360 stopni, zależnie od przyjętej zasady (w lotnictwie to 360)
Zmiana położenia biegunów magnetycznych
Regularne badania wykazały, że bieguny magnetyczne Ziemi się przemieszczają. Geomagnetyczny biegun północy (który faktycznie jest południowym) leży obecnie na wyspie Ellesmere w północnej Kanadzie i przemieszcza się w głąb Oceanu Arktycznego w tempie około 0,01 stopnia (około 1 km) rocznie. Dzieje się tak za sprawą ruchów płynnej i stałej materii w płaszczu i jądrze Ziemi. Dodatkowo z powodu aktywności słonecznej, bieguny mogą się przemieszczać dziennie o nawet 50-80 kilometrów. Zazwyczaj jednak ich położenie mniej więcej pokrywa się z biegunami geograficznymi.
Od razu zaznaczamy, że występujące cykliczne i naturalnie przebiegunowania Ziemi są procesami długotrwałymi i na pewno nie przyniosą one zagłady ludzkości. W historii zdarzały się już wielokrotnie i nie stanową zagrożenia dla życia na naszej planecie. Gatunek ludzki, jak i nasi przodkowie, przeżyli już kilka przebiegunowań. Procesy te trwają tysiące, lub setki tysięcy lat, oraz następują średnio co 250 tysięcy lat, choć są nieregularne. Zmiany w położeniu biegunów magnetycznych następowały między sobą w odstępach od 10 tysięcy do 50 milionów lat. Ostatnie takie zjawisko miało miejsce około 750 tysięcy lat temu.
Grafika ilustracyjna: Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!