Polak w gronie astronautów ESA

Po latach czekania, wreszcie się doczekaliśmy – Polak dołączył do grona astronautów ESA! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pochodzący z Łodzi Sławosz Uznański poleci w kosmos. Pokonał on ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy i znalazł się w gronie jedenastu astronautów rezerwowych. Co do konkretnie oznacza dla naszego rodaka i czy zobaczymy niebawem biało-czerwoną flagę na Księżycu?

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wytypowała nową grupę sześciu astronautów korpusu podstawowego i jedenastu rezerwy. W tej drugiej grupie znajduje się pochodzący z Łodzi Sławosz Uznański, absolwent Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Nantes. Jest on pierwszym Polakiem w szeregach astronautów ESA i ma szanse być drugim naszym rodakiem w kosmosie, a nawet pierwszym na Księżycu. Do pierwszej od 13 lat rekrutacji zgłosiło się przeszło 22500 osób.

Polak w elitarnym gronie ESA

Podczas posiedzenia rady ESA na szczeblu ministrów 23. listopada, ogłoszono między innymi wyniki rekrutacji na astronautów. Wśród nich znalazł się nasz rodak – doktor Sławosz Uznański. W trakcie trwającej półtora roku selekcji pokonał ponad 22 tysiące kandydatów. Każdy z nich przeszedł rygorystyczne testy medyczne i psychologiczne, liczne rozmowy kwalifikacyjne, oraz testy wiedzy.

Dodatkową zaletą Polaka było między innymi doświadczenie nabyte podczas pracy w CERN w Genewie. Pracował tam między innymi jako operator wielkiego zderzacza hadronów, projektował również elektronikę odporną na promieniowanie. Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, oraz Uniwersytetu we francuskim Nantes. W 2011 roku obronił doktorat na francuskim uniwersytecie Aix-Marseille. Jest współautorem ponad 50 artykułów naukowych. Recenzował także projekty polskich satelitów PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.

Rezerwowy astronauta

To wielki krok dla Polaka i równie wielki dla polskiej obecności w sektorze kosmicznym. Pierwszy raz od końca lat 70 ubiegłego wieku nasz rodak ma szanse polecieć w kosmos. Nie jest to jednak w pełni zagwarantowane – Sławosz Uznański trafił na listę jedenastu tzw. astronautów rezerwowych, którzy są w gotowości do podjęcia szkolenia jeśli ESA w najbliższym czasie będzie musiała poszerzyć swoją obecność załogową w kosmosie. Intensywne szkolenie rozpocznie się dla naszego astronauty także w sytuacji, gdy konieczna będzie zmiana kogoś z głównej szóstki.

Ogółem ESA wybrała sześciu astronautów korpusu głównego, w tym jednego z niepełnosprawnością, oraz jedenastu rezerwowych. Korpus główny to grupa, która ma już praktycznie zagwarantowane szkolenie do lotu na międzynarodową stację kosmiczną. Poza Polakiem, w grupie astronautów jest także trzech obywateli Wielkiej Brytanii, dwóch Francji, Hiszpanii, Włoch i Niemiec, oraz obywatele Belgii, Czech, Szwecji, Austrii i Szwajcarii.

Jeśli znajdą się dodatkowe, wolne miejsca dla europejskich astronautów, Sławosz Uznański stanie się drugim Polakiem w kosmosie, dołączając do póki co jednoosobowego grona. Pierwszym i jak do tej pory jedynym obywatelem Polski, który poleciał w kosmos był generał Mirosław Hermaszewski, który w ramach radzieckiego program Interkosmos, w dniach 27. czerwca – 5. lipca 1978 roku odbył lot w misji Sojuz-30. Odwiedził wraz z radzieckim kosmonautą, Piotrem Klimiukiem, radziecką stację Salut 6, gdzie współpracował w badaniach z załogą Sojuza-29.

Grafika ilustracyjna: ESA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2020-2025 INCUS Media Group