pogoda na jesień 2020

Amerykański portal pogodowy AccuWeather przygotował prognozę sezonową dla Europy na najbliższe miesiące. Czy czeka nas złota, polska jesień, czy też może wichury i deszcze? Sprawdź jaka będzie pogoda na jesień 2020!

Tradycyjnie już zespół synoptyków z portalu AccuWeather przygotował prognozę sezonową dla trzech miesięcy rozpoczynającej się, meteorologicznej pory roku. Wrzesień, październik i listopad to okres jesieni meteorologicznej, która rozpoczyna się dzisiaj, a skończy 30. listopada. Jak zapowiada się pogoda na jesień 2020? Synoptycy znają już odpowiedź!

Pogoda na jesień 2020 w Polsce

Meteorolodzy z AccuWeather przewidują ogólnie ciepłą i dość suchą jesień w Polsce. Większość naszego kraju ma się cieszyć złotą, polską jesienią, choć pojawią się także okresy deszczowe i chłodne. Choć tegoroczne lato w Polsce raczej nie należało do tych najcieplejszych, zwłaszcza na północy kraju, jesień może to wynagrodzić wyższymi od normy temperaturami. Prognozy krótkoterminowe już wskazują na większy napływ ciepła w przyszłym tygodniu i możliwość temperatur nawet powyżej 28 stopni. Dobra aura nie potrwa jednak wiecznie – w drugiej połowie jesieni zacznie dominować chłodna, ale nadal w miarę sucha pogoda. Możliwe że pierwszy śnieg pojawi się wyjątkowo późno. O ile w ogóle się pojawi. Z drugiej strony zapowiada się świetny sezon na jesienne rowery, kajaki, czy spacery nad morzem. Również grzybiarze nie powinni narzekać!

Poza Polską, w zasadzie znaczna część Europy otrzyma ciepłą i przynajmniej początkowo suchą jesień. Zachodnia i centralna część kontynentu może we wrześniu notować nawet po 30-32 stopnie w takich miastach jak Paryż, Frankfurt, czy Luksemburg. Wybrzeża Atlantyku, Wyspy Brytyjskie i Skandynawia powinny się jednak szykować na większe sumy opadowe, a nawet na jesienne wichury. Szlak sztormowy, czyli pas wzdłuż którego przemieszcza się większość jesiennych i zimowych niżów będzie nietypowo daleko na północ. To sprawi, że fronty będą rozbijać się o zachodnie brzegi Europy, po czym spłyną nad północ kontynentu, wraz z macierzystymi niżami.

Na zachodzie sztormy, na wschodzie susza

Wyjątkowo aktywny sezon huraganów zwiastuje, przynajmniej początkowo, liczne niże na północnym Atlantyku. Według szacunków AccuWeather powinny one docierać do brzegów zachodniej i północnej Europy. Pierwsze z nich już się zjawiły, wśród nich wyjątkowo wczesny, głęboki niż Ellen, który nawiedził Wyspy Brytyjskie w połowie sierpnia. Jesienne sztormy mogą powodować za równo silne wichury, jak i dni z nieco silniejszym wiatrem. Choć szlak sztormowy ma przebiegać daleko na północ, nie znaczy to, że centralna Europa będzie wolna od wichur. Głębokie niże sporadycznie mogą przechodzić także nad naszym krajem, jednak będzie ich niewiele.

Graficzna prognoza na jesień 2020. Opracowanie: Piotr Karcz/Incus Meteo. Grafika oryginalna: AccuWeather

Z kolei wschód kontynentu, oraz we wczesnej fazie jesieni także północ powinny szykować się na niedobory opadów. Ukraina, Białoruś czy Rosja nie będą najbardziej wilgotnymi miejscami w Europie. Podobnie jak Finlandia, czy Szwecja na początku jesieni. Centrum kontynentu również nie zobaczy zbyt wiele opadów, jednak powinno ich być na tyle, aby susza nie stanowiła większego problemu. W późniejszych tygodniach wschód kontynentu, ale również nasz kraj, czekają spływy chłodnego powietrza. W Polsce będą one zapewne łagodne, choć nocami może przymrozić na nizinach już pod koniec października. Z kolei południowy wschód kontynentu czekają burze i ogólnie dużo deszczu. Możliwe jest powstanie jednego czy dwóch śródziemnomorskich cyklonów, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach.

Cały tekst prognozy znajdziecie na stronie AccuWeather>

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group