Po 45 latach, Polak znów poleci w kosmos!Po 45 latach, Polak znów poleci w kosmos!

Historyczna chwila! Po 45 latach Polak może polecieć w kosmos! Doktor Sławosz Uznański ma szansę wziąć udział w misji ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Jeśli się tak faktycznie stanie, będzie on drugim po Mirosławie Hermaszewskim Polakiem w kosmosie.

Wybór Polaka nie jest przypadkowy. Jest ona efektem zwiększenia nakładów finansowych Polski w działalność ESA. Jak przekazała Interia, w ciągu najbliższych lat Polska chce przeznaczyć 360 milionów na ten cel. Pierwsza, roczna transza wynosi 70 milionów euro.

Aktualizacja: Informacja, na którą powoływała się Interia pochodziła z oficjalnego rządowego profilu. Teraz jednak informacja ta została usunięta. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii informuje, że negocjacje dopiero trwają. Niestety, nieprofesjonalnym jest informowanie o tak istotnych sprawach na profilach rządowych, a następnie usuwanie wiadomości bez słowa wyjaśnienia. 

Po 45 latach Polak może polecieć w kosmos!

Już w listopadzie 2022 roku Polak trafił na listę rezerwową przyszłych, europejskich astronautów. Zanim to się jednak stało, pokonał ponad 22 tysiące innych kandydatów, którzy także brali udział w rekrutacji. W trakcie jej trwania przeprowadzone zostały testy na inteligencje, wiedzy o kosmosie i technologii, testy sprawnościowe, czy sytuacyjne dotyczące rozwiązywania złożonych problemów. Dodatkowo przeprowadzono liczne testy medyczne i psychologiczne. Teraz jednak wiadomo, że dr Sławosz Uznański rozpocznie testy we wrześniu. Po 45 latach kolejny Polak może polecieć w kosmos! Wiadomo także, że Polska ma przekazać ESA 360 milonów euro. Dzięki temu polskie firmy będą otrzymywać zlecenia w ramach programów kosmicznych. Trwają negocjacje.

Kim jest dr Sławosz Uznański?

W 2008 roku dr Sławosz Uznański ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, otrzymując stopień magistra inżyniera. W tym samym roku uzyskał również stopień magistra na Université de Nantes (Francja). Ponadto w 2008 roku otrzymał dyplom inżyniera na francuskiej uczelni École Polytechnique de l’Université de Nantes. W 2011 roku Sławosz obronił pracę doktorską poświęconą projektom odpornym na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Université d’Aix-Marseille (Francja). Oprócz języka polskiego, który jest jego językiem ojczystym, Sławosz mówi po angielsku i francusku.

Podczas studiów doktoranckich Sławosz pracował jako inżynier ds. efektów promieniowania w firmie STMicroelectronics w Crolles (Francja). W pracy tej koncentrował się na nowych, odpornych na promieniowanie europejskich technologiach cyfrowych CMOS. W 2011 roku Sławosz dołączył do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie (Szwajcaria), gdzie pracował jako ekspert ds. niezawodności systemów elektronicznych. Do jego obowiązków należało między innymi prowadzenie kampanii testowych w obiektach testowych ESA w celu zakwalifikowania komponentów i systemów elektronicznych do użytku w kosmosie i akceleratorach.

W 2013 roku Sławosz został kierownikiem projektów i starszym inżynierem ds. niezawodności w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Odpowiadał za stworzenie niezawodnego i odpornego na promieniowanie systemu sterowania dystrybucją mocy Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Od 2017 roku system ten jest jedną z podstawowych części LHC. W latach 2018–2020 był inżynierem odpowiedzialnym za całodobową pracę i optymalną eksploatację Wielkiego Zderzacza Hadronów — największego akceleratora cząstek Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

W 2019 roku pełnił funkcję eksperta technicznego i recenzenta w unijnym programie finansowania badań i innowacji Horyzont 2020. Zajmował się oceną europejskich technologii kosmicznych dla Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych w Komisji Europejskiej w Brukseli (Belgia). Poza karierą zawodową zainteresowania Sławosza od zawsze były ściśle związane z przemysłem kosmicznym. Prowadził wykłady poświęcone projektowaniu systemów kosmicznych w międzynarodowych szkołach inżynierskich (SERESSA, 2014 i 2021 r.) oraz organizował warsztaty pomiędzy CERN i NASA, jak również dla sektora prywatnego.

Sławosz Uznański jest autorem książki o efektach promieniowania oraz licznych publikacji. Ponadto zorganizował szereg międzynarodowych warsztatów i wykładów naukowych. Od 2014 roku aktywnie recenzował wiele projektów satelitów, takich jak konstelacja ICEYE, oraz projektów związanych z polskimi misjami kosmicznymi, np. PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.

Grafika ilustracyjna:  POLSA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group