Pierwszy dzień astronomicznej zimy. Dziś najkrótszy dzień w rokuPierwszy dzień astronomicznej zimy. Dziś najkrótszy dzień w roku

Dziś, w piątek 22 grudnia rozpoczynamy pierwszy dzień astronomicznej zimy. To także najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku. W tym roku zima, ta za oknem, zdecydowanie wyprzedziła tą astronomiczną. O której dokładnie rozpoczyna się astronomiczna zima i czym jest przesilenie zimowe? Wyjaśniamy.

Wraz z rozpoczęciem się grudnia, wkroczyliśmy w nową porę roku. Meteorologiczna zima zawitała do nas z pełną mocą i niemal wszędzie pojawiła się spora pokrywa śnieżna. Choć najbliższe dni to wietrzna aura i sporo opadów, od śniegu po deszcz, to nieubłaganie okres chłodu i najkrótszych dni w roku nadszedł. Czym jest zatem zima astronomiczna?

Czym cechuje się astronomiczna zima?

Warto przypomnieć, że mamy kilka rodzajów pór roku. Najczęściej wyróżnia się meteorologiczną, astronomiczną i kalendarzową. Wyznacza się jednak dodatkowo pory fenologiczne i klimatyczne (termiczne). Najwcześniej rozpoczęła się pierwsza, meteorologiczna zima, bo już 1 grudnia.

Astronomiczna zima rozpocznie się wyjątkowo 22 grudnia. Możliwa jest sytuacja, że pory roku astronomiczna i kalendarzowa rozpoczynają się tego samego dnia roku, co ma miejsce  w tym roku. Zależne jest to od momentu przesilenia zimowego i dokładnej daty najkrótszego dnia w roku. Ta może się wahać o jedną dobę. W tym roku przesilenie zimowe nastąpiło dokładnie dziś, 22 grudnia o 04:28 czasu polskiego i wtedy też zaczęła się zima astronomiczna.

Czym jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe na półkuli północnej (w tym w Europie i w Polsce) to moment, gdy Słońce znajduje się na największej wysokości kątowej nad horyzontem w możliwie najdalej wysuniętej na południe szerokości geograficznej dla półkuli południowej. Najdalej leżące na półkuli południowej miejsce, nad którym możliwe jest przebywanie Słońca w zenicie to równoleżnik zwany zwrotnikiem Koziorożca. Dawniej w czasach pogańskich było ono okazją do świętowania. Początkowo według kalendarza juliańskiego wypadało 25 grudnia.

Z przesileniem zimowym wiążą się trzy istotne elementy:

  • to najkrótszy dzień w roku (jego czas uzależniony jest od regionu Polski). Najkrócej słońce widoczne będzie w Jastrzębiej Górze, około 7 godzin i 13 minut.
  • to najdłuższa noc w roku roku. Potrwa ona ponad 16 godzin.
  • w okolicach tego dnia możliwa jest gorsza kondycja fizyczna lub psychiczna

Pierwsze dwa czynniki są łatwo policzalne i można je dość prosto umieścić w kalendarzu. Gorsze samopoczucie może nam towarzyszyć zarówno przed, jak i po dacie przesilenia zimowego.

przesilenie zimowe co to jest Pierwszy dzień astronomicznej zimy
Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia zimowego na półkuli północnej (przesilenie grudniowe). Źródło: wikipedia.org
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2025 INCUS Media Group