Opady marznące w poniedziałek. IMGW planuje wydać alert pogodowyOpady marznące w poniedziałek. IMGW planuje wydać alert pogodowy

W Polsce nadal występują miejscami opady śniegu. Dodatkowo, w poniedziałek mogą się pojawić opady marznące, związane z wędrujący układem niskiego ciśnienia. IMGW planuje wydać odpowiednie alerty pogodowe, głównie dla Polski południowo- wschodniej. Na drogach będą panować miejscami trudne warunki do jazdy. 

Opady śniegu związane z “efektem morza” spowodowały, że zabielił się krajobraz w północnej i północno- zachodniej Polsce. Miejscami spadło ponad 10 cm świeżego śniegu. Najwięcej białego puchu znajduje się w Świnoujściu, gdzie na stacji należącej do IMGW zanotowano 14 cm śniegu.

Marznące opady. Planowane alerty pogodowe

W poniedziałkowy poranek do zachodniej części kraju wkroczy układ niskiego ciśnienia. Wraz z nim pojawią się opady mieszane – samego śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Jak wynika prognozy poszczególnych modeli pogodowych, nad ranem temperatura wynosić będzie nawet -4 stopnie. Jednocześnie pojawią się wspomniane opady, które będą mogły marznąć. Po południu wkroczy cieplejszy sektor powietrza, z temperaturami mieszczącymi się w przedziale od -2 do 0 stopni Celsjusza. W takich warunkach będzie mogła występować gołoledź.

alert imgw ostrzeżenie pogodowe imgw gołoledź marznące opady
Zasięg planowanych ostrzeżeń IMGW przed marznącymi opadami. Źródło: meteo.imgw.pl

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności! Opady marznące mogą powodować okresowe, lokalne utrudnienia w ruchu- zarówno na drogach jak i na chodnikach. Gołoledź zwana też szklanką lub czarnym lodem jest dużym zagrożeniem i wyzwaniem zarówno dla kierujących jak i dbających o odpowiednie przygotowanie dróg i chodników!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group