Środa to zdecydowanie chłodniejszy ale nadal dynamiczny dzień. Przez Polskę wędrują intensywne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia. Wydane zostały stosowne ostrzeżenia pogodowe pierwszego i drugiego stopnia, znów wysłano alert RCB. Gdzie sytuacja może być najtrudniejsza?
IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnym deszczem z burzami. W czasie ich trwania największym zagrożeniem będą silne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia oraz występowanie rzek ze swoich koryt i grad, miejscami większy oraz bardzo silny wiatr. Gdzie aura może być najgroźniejsza?
❗Uwaga Alert RCB❗
W poł.-wsch. Polsce prognozowane intensywne opady deszczu. SMS-owe ostrzeganie uruchomione w 4 woj.
Uwaga! Dziś i jutro (26/27.07) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe pic.twitter.com/hTK2nZNiJf— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) July 26, 2023
Intensywne opady deszczu. Są ostrzeżenia pogodowe
Swoją prognozę burzową na wtorek opublikowało IMGW- PIB. Czytamy w niej, że w południowo-wschodniej Polsce prognozowane są intensywne opady deszczu wraz z burzami. Nad ten obszar kraju napływać będzie bardzo wilgotne powietrze z rejonu Morza Czarnego. Głównym zagrożeniem będą opady wielkoskalowe, których sumy będą podwyższane przez opady w burzach. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu od 15 mm do 20 mm, miejscami do 35 mm oraz porywy wiatr do 80 km/h. Możliwy także grad. W pasie Pojezierzy mogą lokalnie występować burze. Burzom towarzyszyć będą przelotne opady deszczu o umiarkowanym natężeniu, 5-10 mm/ godzinę. Wiatr w porywach może osiągać 60 km/h.
W południowo-wschodniej Polsce prognozowane są intensywne opady deszczu wraz z burzami. Nad ten obszar kraju napływać będzie bardzo wilgotne powietrze z rejonu Morza Czarnego. Głównym zagrożeniem będą opady wielkoskalowe,
których sumy będą podwyższane przez opady w burzach#IMGW pic.twitter.com/bPp9sNOab7— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 26, 2023
Obowiązują także alerty pogodowe pierwszego i drugiego przed silnym deszczem z burzami i gradem :
Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową, oraz ostrzeżenie pogodowe, która wskazują, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać w południowej i południowo- wschodniej części Polski:
📣⛈️🌧️W środę największe ryzyko pojawienia się burz wystąpi na południowym- wschodzie kraju. Poza tym, występować będą intensywne, wielkoskalowe opady deszczu.
Szczegóły: https://t.co/cEmYj0fDHm@IMGW_CMM @IMGWmeteo #obserwatorzburz #burza #pogoda #deszcz #polska #lato pic.twitter.com/ZyrxnQtxAu— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) July 25, 2023
W środę Polska w większości znajdzie się w zasięgu chłodnej masy powietrza. Cieplejsza masa powietrza znajdować się będzie na południowym- wschodzie kraju. Dodatkowo oddziaływać będzie front atmosferyczny, który wpłynie na zwiększone ryzyko pojawienia się burz. Największe szanse na wystąpienie zjawisk burzowych wystąpią na południowym- wschodzie kraju, gdzie panować będą najlepsze warunki do rozwoju konwekcji. Same burze nie będą jednak zbyt gwałtowne. Ponadto występować tam będą intensywne opady deszczu, w które wspomniane burze będą wbudowane. Nie wykluczone, że lokalnie sumy opadowe będą przez to wyższe. Pierwsze z nich wystąpią w okolicach południa, ostatnie powinny zaniknąć do wieczora.
Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.
Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!