Odwilż, silny wiatr i burze. Zmiana w pogodzieOdwilż, silny wiatr i burze. Zmiana w pogodzie

Rozpoczęty ostatni, pełny tydzień stycznia będzie znów dynamiczny. Odwilż, silny wiatr i możliwe burze to tylko część “atrakcji” jakie na nas czekają. Przyglądamy się najnowszym wyliczeniom modeli numerycznych, oraz temu co może się wydarzyć. 

Tegoroczna zima, mimo iż lokalnie przynosi więcej śniegu niż zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić w ostatnich latach, jest także dość dynamiczna. Burze, silny wiatr czy intensywne opady to kilka elementów składających się na to, z czym mamy do czynienia za oknem. Okresy dynamiczne przeplatane są typową szarówką. Po krótkim okresie spokoju, widać już na horyzoncie powrót niespokojnej aury.

Silny wiatr i burze

Jak podaje Sieć Obserwatorów Burz w swojej prognozie tygodniowej w najbliższych dniach czekają nas między innymi silny wiatr i możliwe burze. Związane one będą z wędrującymi niżami atlantyckimi i połączonymi z nimi frontami atmosferycznymi. Póki co, nie ma więc mowy o typowej zimie z tęgim mrozem. Do tego potrzebny jest silny wyż, a takowego nie ma póki co w wynikach żadnego modelu pogodowego.

Mapa baryczna Europy na wtorek, 25 stycznia 2022 r. Źródło: DWD
Mapa baryczna Europy na wtorek, 25 stycznia 2022 r. Źródło: DWD

Silniejszego wiatru można się spodziewać od czwartku, z apogeum przypadającym na sobotę i niedzielę. Wiele będzie zależało od faktycznego przemieszczania się układów niskiego ciśnienia. Na ten moment widoczne są pewne różnice w wyliczeniach poszczególnych modeli. Przykładowo amerykański GFS sugeruje apogeum w sobotę, a europejski ECMWF w niedzielę. Nie zmienia to jednak faktu, że weekend będzie wietrzny. Mogą pojawić się także burze. Nie powinny one być jednak zbyt silne, jednak ponownie mogą to być burze śnieżne z silnym wiatrem i intensywnymi, przelotnymi opadami.

Prognozowane porywy wiatru w niedzielę, 30 stycznia 2022 r. Model: GFS
Prognozowane porywy wiatru w niedzielę, 30 stycznia 2022 r. Model: GFS
Prognozowane porywy wiatru w niedzielę, 30 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowane porywy wiatru w niedzielę, 30 stycznia 2022 r. Model: ECMWF

Intensywne opady

Poza silnym wiatrem i możliwymi burzami, pojawią się też intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, samego śniegu czy krupy śnieżnej. W tym przypadku modele są dość zgodne i sugerują wystąpienie najsilniejszych opadów w sobotę, 29 stycznia. Warto jednak brać pod uwagę, że padać będzie też wcześniej, choć na ogół słabiej i na mniejszym obszarze kraju. Dodatkowo miejscami opady mogą zamarzać na przechłodzonej ziemi, lub w nocy, gdy temperatura przy gruncie może spadać poniżej zera.

Prognozowane intensywne opady w sobotę, 29 stycznia 2022 r. Model: GFS
Prognozowane intensywne opady w sobotę, 29 stycznia 2022 r. Model: GFS
Prognozowane intensywne opady w sobotę, 29 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowane intensywne opady w sobotę, 29 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Razem z Siecią Obserwatorów Burz monitorujemy kolejne wyliczenia modeli pogodowych. Jeśli będzie taka potrzeba, wydawane będą odpowiednie ostrzeżenia i prognozy burzowe, które pojawią się także na łamach IncusMeteo.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group