Odra. Katastrofa ekologiczna na rzeceOdra. Katastrofa ekologiczna na rzece

Od kilku dni media informują o katastrofie ekologicznej. Odra, trzecia co do długości rzeka Polski została zatruta, czego skutkiem są tony śniętych ryb. Do tej pory nie ustalono co było tego przyczyną, choć pojawiło się kilka teorii. Co to wszystko dla nas oznacza?

Katastrofa ekologiczna na Odrze jest faktem. Zarówno Polskie jak i Niemieckie służby odłowiły już setki ton śniętych ryb, nałożono słuszne zakazy korzystania z rzeki poprzez zakaz kąpieli czy wędkarstwa. Trwają badania nad tym, co spowodowało tak ogromną katastrofę ekologiczną. Już teraz mówi się o poważnych skutkach, odczuwalnych przez lata. Wokół tematu już narosło sporo kontrowersji i niejasności.

Odra. Co spowodowało katastrofę ekologiczną?

Teorii jest na ten moment przynajmniej kilka. Nie będziemy tu powielać niesprawdzonych informacji, które w ostatnich dniach pojawiały się w mediach. Najpierw informowano o tym, że do Odry trafił metyzylen. Następnie pojawiły się informacje o dużym stężeniu rtęci. Nie ma jednak stu procent pewności, że faktycznie trafiła ona do rzeki.

Obecnie mówi się, że w to duże zasolenie było powodem masowego śnięcia ryb. Przyczynił się do tego m.in. niski stan wody czy susza.

Kto ma rację? Strona Polska czy Niemiecka?

Obecnie rozpoczęło się już przerzucanie niektórych Polskich polityków odpowiedzialnością za to co się wydarzyło na Odrze na stronę Niemiecką. Podobnie ma się z firmami (nie jednokrotnie państwowymi), które kategorycznie zaprzeczają jakoby miały być sprawcą całego zamieszania. Wielu dziennikarzy i obserwatorów wskazuje na to, że Polska zareagowała stanowczo za późno i to pomimo tego, że sygnały o śniętych rybach w Odrze pojawiały się już od końca lipca.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dymisji szefów Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Jednak czy to w obecnej sytuacji coś zmieni? Naszym zdaniem nie, choć co zrozumiałe, rząd mówi obecnie o szybkim znalezieniu winowajcy. Wyznaczono także milion zł nagrody za wskazanie informacji o sprawcy.

Nie będziemy też powielać tu niesprawdzonych informacji, czy twierdzeń niepopartych dowodami czy badaniami, jak próbują to robić obecnie niektórzy. Jednocześnie apelujemy, zgodnie z ostatnim komunikatem RCB o nie korzystanie z rzeki, nie pozwalanie na kąpiel zwierząt czy wędkowanie. Przy braku jednoznacznego powodu wymierania ryb, jest to obecnie skrajnie niebezpieczne. 

Redakcja IncusMeteo jest wzburzona i zaniepokojona zaistniałą sytuacją. Wrócimy do tematu, w momencie rzetelnego wyjaśnienia tej katastrofy ekologicznej. Jednocześnie przypominamy, że jesteśmy niezależni, a opinie zawarte w tekście należą do Redakcji.

Grafika ilustracyjna: Mateusz Chłystun / twitter.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Śledź nas na Facebooku!

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2020-2024 INCUS Media Group