Ocieplenie i silny wiatr. Prognoza na nadchodzący weekendOcieplenie i silny wiatr. Prognoza na nadchodzący weekend

Po chwilowym ochłodzeniu, opadach śniegu i mrozie nadchodzi ocieplenie z silnym wiatrem. Miejscami w porywach może przekraczać 100 km/h. Termometry wskażą temperatury powyżej zera, a po śniegu, który spadł w miniony czwartek nie będzie śladu.

Już w piątek silniejszy wiatr da się we znaki szczególnie na południu Polski. Także tego dnia w porywach może on przekroczyć 100 km/h, szczególnie w Kotlinie Kłodzkiej. Wiele wskazuje też na to, że chmury będą zakrywać niebo w niemal całym kraju. Przejaśnienia pojawią się jedynie częściowo w centrum i na południowym- wschodzie oraz zachodzie.

Wietrznie i cieplej w sobotę

W sobotę nie powinno nigdzie padać. Na pogodę w naszym kraju wpływać będzie rozległy układ wysokiego ciśnienia z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, który będzie odpowiedzialny za ocieplenie i wspominany silny wiatr. Termometry wskażą wyższe wartości. Na Dolnym Śląsku będzie nawet 12 stopni Celsjusza. W części centralnej i większości południowej maksymalnie zanotujemy ponad 10 stopni. Najchłodniej będzie na krańcach wschodnich i zachodnich, oraz na Kaszubach – tam miejscami nie więcej niż 5 kresek powyżej zera.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę 5 grudnia 2020r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę 5 grudnia 2020r. Model: GFS

Jak wspomnieliśmy wcześniej, będzie też wiało. Najbardziej narażeni na oddziaływanie silnych porywów wiatru będą mieszkańcy południowej części Polski. Modele są dość rozbieżne jeśli chodzi o porywy maksymalne. Na pewno przekroczą one 100 km/h w Kotlinie Kłodzkiej i w Tatrach, a mogą osiągnąć wartości nawet powyżej 120 km/h w najwyższych partiach gór. Na szczytach chwilowe porywy mogą być jeszcze silniejsze.

Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w sobotę dla południowo- zachodniej Polski.
Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w sobotę dla południowo- zachodniej Polski.

 

Prognozowana prędkość maksymalna wiatru na sobotę dla Polski południowo- wschodniej.
Prognozowana prędkość maksymalna wiatru na sobotę dla południowo- wschodniej Polski.

Niewielkie przejaśnienia i wiosenne temperatury

W niedzielę na południowym zachodzie i zachodzie kraju zobaczymy temperatury przekraczające 11 stopni Celsjusza. Ponownie na Dolnym Śląsku będzie najcieplej, tu do 12, lokalnie 13 kresek powyżej zera. Ponownie chłodno na krańcach wschodnich – miejscami nie więcej niż 2 stopnie. Chłodniej również na Kaszubach i oczywiście w górach. Ociepli się natomiast na zachodzie. Najwięcej szans na pojawienie się słońca będą mieli mieszkańcy Podkarpacia.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę 6 grudnia 2020r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę 6 grudnia 2020r. Model: GFS

Ostatniego dnia tygodnia także dokuczać może silny wiatr. Najwyższych jego wartości spodziewać się można na południowym zachodzie i ponownie może przekroczyć 100 km/h. Nieco silniej powieje też w głębi kraju, ale tu wiatr nie powinien przekraczać 70 km/h.

Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w niedzielę dla południowo- zachodniej Polski.
Prognozowana maksymalna prędkość wiatru w niedzielę dla południowo- zachodniej Polski.
Grafika ilustracyjna: meteologix.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

Dodaj komentarz

© 2022 INCUS Group