Ocieplenie i opady. Prognoza pogody na weekendOcieplenie i opady. Prognoza pogody na weekend

Przedostatni weekend października to kolejne ocieplenie, ale i miejscami opady. Termometry pokażą lokalnie do 18 – 20 stopni Celsjusza. Pojawią się także chwile ze słońcem, choć nie wszędzie. Gdzie będzie najcieplej? W jakich miejscach spadnie deszcz? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na weekend!

Mijający tydzień upłynął pod znakiem zarówno stosunkowo ciepłej aury jak i ochłodzenia. Pojawiły się także opady. Miejscami padało stosunkowo intensywnie i długo, co będzie miało pozytywny wpływ na sytuację hydrologiczną czy dalszą szansę na wysyp grzybów w polskich lasach.

Ocieplenie i opady

W sobotę deszcz pojawi się głównie na południu i północy kraju. Nie wykluczone, że słabo popada także w centrum Polski. Największe szanse na aurę bez deszczu będą mieli mieszkańcy zachodu kraju i to tam po południu pojawią się liczne przejaśnienia. Same opady punktowo mogą być intensywne, ale nie powinny przynosić większego zagrożenia. Nocą większość opadów znajdować się będzie za wschodnią granicą. Słaby deszcz możliwy będzie jeszcze na północnym – wschodzie Polski.

zachmurzenie i opady 22 paźdzernika
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 22 października 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach zobaczymy na zachodzie do 18 – 19 stopni Celsjusza. W centrum termometry wskażą do 14 stopni, na północy i północnym – wschodzie do 12 – 13 stopni, a na południu 12 – 14 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie w górach, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu górskich wędrówek. Nocą w niemal całym kraju temperatura wahać się będzie od 10 do 12 stopni. Jak zwykle, chłodniej będzie w górach.

temperatura sobota 22 października
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 22 października 2022 r. Model: ECMWF

Mniej deszczu, lokalnie jeszcze cieplej

Ostatni dzień mijającego tygodnia będzie na ogół pochmurny. Początkowo przejaśnienia występować będą w Małopolsce i na Podkarpaciu. Padać będzie z kolei na północy. Same opady nie powinny być jednak intensywne, a raczej przelotne. Z biegiem dnia tam, gdzie wcześniej było bezchmurne niebo, pojawią się ponownie chmury. W nocy z niedzieli na poniedziałek na zachodzie pojawi się kolejna porcja opadów deszczu związana ze zbliżającym się frontem atmosferycznym. Do rana powinny dotrzeć do centrum kraju.

zachmurzenie i opady niedziela 23 paźdzernika
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 23 października 2022 r. Model: ECMWF

Niedziela będzie jeszcze cieplejsza niż sobota. Do 20 stopni termometry pokażą na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, czy na Dolnym Śląsku. W województwach północnych będzie chłodniej, do 14 – 15 stopni Celsjusza. Podobnie będzie na całej ścianie wschodniej. Na południowym – wschodzie kraju zobaczymy do 16 a miejscami nawet 18 stopni. Chłodno będzie w Bieszczadach, do maksymalnie 14 stopni. W nocy 12 – 14 stopni na zachodzie, około 10 w centrum a na wschodzie do 8 stopni Celsjusza. W górach maksymalnie 6 kresek powyżej zera.

temperatura niedziela 23 października
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 23 października 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pexels.com / David Bartus / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group