Zbliżający się do Polski niż YIGIT wpłynie na pogodę w naszym kraju. Pojawią się opadu śniegu, lokalnie intensywne, ponownie spadnie też ciśnienie. W północnej części kraju może występować zjawisko “bałtyckiego efektu jeziora”. IMGW także planuje wydać swoje alerty pogodowe.
Za nami kilka dni z dynamiczną pogodą. Dwa cyklony, które przeszły przez Polskę – ULF oraz WILLY, przyniosły przede wszystkim silny wiatr, ale także sporo opadów deszczu, a miejscami i śniegu. Na ogół panowała jednak dość wysoka jak na luty temperatura. W najbliższy weekend ponownie powróci bardziej dynamiczna aura, ale ze zdecydowanie niższymi temperaturami i opadami śniegu. Nocami termometry mogą pokazać na południu kraju nawet -10 stopni Celsjusza.
Niż YIGIT wpłynie na pogodę w Polsce
Odpowiedzialny za kolejną zmianę w pogodzie będzie niż YIGIT. Sprowadzi on do naszego kraju chłodniejszą masę powietrza, a także opady, głównie śniegu, o czym już wstępnie informowaliśmy na łamach IncusMeteo. Coraz więcej wskazuje też na to, że występować będzie zjawisko “bałtyckiego efektu jeziora”.
Początkowo padać będzie deszcz, jednak w dalszej części dnia w sobotę spodziewamy się głównie opadów śniegu. Poza północą Polską oraz obszarami podgórskimi i górskimi, pokrywa śnieżna będzie raczej symboliczna. We wspomnianej północnej części kraju może spaść miejscami nawet do 10 cm świeżego śniegu. Spodziewane są też miejscami trudne warunki drogowe.
IMGW planuje wydać alerty pogodowe
Najwięcej alertów pogodowych może pojawić się w sobotę. Wtedy to w praktycznie całym kraju występować będą opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu, lokalnie intensywne. Najmocniej padać będzie na północy, gdzie dodatkowo występować ma tak zwany “bałtycki efekt jeziora”. Nie wykluczone, że zasięg ostatecznego alertu będzie większy.
Do tematu będziemy wracać na IncusMeteo w najbliższych dniach. Najwięcej informacji o weekendowej pogodzie znajdziecie w naszej cotygodniowej prognozie pogody na sobotę i niedzielę.
Redakcja IncusMeteo jak zawsze zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz i nagłówków, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!